Dom ze starej stodoły – jak go urządzić?

Dom typu stodoła to marzenie niejednego inwestora, który chce uciec od zgiełku miasta. Zaadaptowanie budynku gospodarczego na dom to jednak przedsięwzięcie wymagające dużego nakładu czasowego i finansowego. W dzisiejszym artykule, chcielibyśmy skupić się głównie na aspekcie aranżacyjnym jaki daje adaptacja starej stodoły na dom mieszkalny. Kwestie techniczne i formalne szczegółowo opisane zostały w artykule w serwisie Morizon, do którego odsyłamy.

Nowoczesny salon w domu ze starej stodoł

Adaptacja budynku gospodarczego pod dom mieszkalny

Zanim rozpoczniemy aranżowanie przestrzeni naszego wymarzonego domu-stodoły, musimy podjąć szereg kroków, by doprowadzić budynek do stanu użytkowania. W szczególności należy uporządkować takie sprawy jak:

  • przygotowanie i złożenie odpowiedniej dokumentacji urzędowo-administracyjnej;
  • doprowadzenie mediów;
  • sporządzenie projektu architektonicznego;
  • ocena stanu technicznego budynku;
  • zaplanowanie prac remontowych (w szczególności dotyczących dachu, ogrzewania wewnętrznego, wentylacji);
  • dosłonecznienie budynku – odpowiednie rozplanowanie okien i drzwi.

adaptacja antresoli w domu typu stodoła

Bogaty potencjał aranżacyjny domu typu stodoła

Trzeba przyznać, że możliwości aranżacyjne są na tym polu bardzo szerokie. Ze względu na kubaturę budynku możemy postawić na dwa ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest zaprojektowanie wnętrza budynku w otwartym układzie pomieszczeń. Na tę okoliczność pozwalają wysokie stropy. W efekcie uzyskujemy przestrzenny, wysoki dom parterowy. Z drugiej strony, może zależeć nam na uzyskaniu nieco większej intymności. W tym przypadku możemy zdecydować się na antresolę, na której z łatwością możemy wygospodarować sypialnię czy gabinet.

modny salon w domu typu stodoła

Dom ze starej stodoły urządzony w stylu nowoczesnym

W dekoracji wnętrz domów typu stodoła obserwujemy dwa wyraźne trendy aranżacyjne. Z jednej strony uciekamy od wiejskiego charakteru budynku i stawiamy na modernizm. Prostokątny rzut obiektu sprzyja podziałowi pomieszczeń na czyste, jasno rozplanowane strefy. Takie rozmieszczenie jest typowe dla wnętrz o nowoczesnym charakterze. Mocno akcentowanym sposobem na doświetlenie pomieszczeń w tak nowocześnie zaadoptowanym budynku są rozległe przeszklenia. Często obejmują one prawie w całości przednią i tylną stronę budynku.

salon z aneksem kuchennym i antresolą w domu ze starej stodoły

Jak udekorować dom w stylu nowoczesnym?

Jeśli chodzi o wystrój wewnętrzny, dekoratorzy często proponują w tego typu budynkach jasną kolorystykę ścian. W połączeniu z obszernymi oknami jasne kolory doskonale odbijają światło. Często eksploatowanymi materiałami są: beton, drewno i metal. W centrum salonu często ustawiony jest rozległy narożnik. Na przeciwko niego najczęściej znajduje się strefa telewizyjna lub kominek. Dom „stodoła” to często również mocno zaakcentowana jadalnia. Charakteryzuje ją długi, strzelisty stół o prostym designie. Nowoczesny wystrój wnętrza możecie podkreślić nowoczesnym obrazem na płótnie. Wyselekcjonowaną kolekcję abstrakcyjnych obrazów znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów.

jadalnia i aneks kuchenny w domu typu stodoła

Dom ze starej stodoły urządzony w stylu rustykalnym

Inwestorzy, którzy decydują się na transformację stodoły na dom mieszkalny często chcą zachować wiejski charakter tego miejsca. Z tego powodu wiele z elementów budynku zostaje zachowanych. Co więcej, są one eksponowane, by podkreślić jego rustykalny charakter. Z natury wysokie stropy i więźba dachowa to pole do popisu w kwestii dekoracyjnej. Pod sufit podwieszane są często długie żyrandole. Belki przy dachu pozostają odsłonięte. Surowy stan budynku uwydatniany jest poprzez odkrytą cegłę. Otwory po bramach często wykorzystywane są na obszerne okna o zaokrąglonych łukach.

jasny salon w domu typu stodoła

Jak udekorować dom w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny w tego typu wnętrzach przejawia się przede wszystkim w naturalności  i symbiozie z otaczającym krajobrazem. Głównymi materiałami jakie są w nim wykorzystywane są kamień i naturalne drewno. Styl rustykalny to również kolory Ziemi – biel, beż i błękit. Często w tego typu wnętrzach widać wyraźne nawiązanie do tradycji. Ręcznie tkane obrusy, makatki czy plecione chodniki to nieodłączny element wnętrz o rustykalnym charakterze. Naturalność stylu rustykalnego podkreśli również len. Więcej, jak wykorzystać go we wnętrzu przeczytacie tutaj.

kącik telewizyjny z obszernym narożnikiem w domu typu stodoła

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Planuję kupić dom z 1908r. (kamienny + stodoła drewniana). Działka widnieje jako rolna z zabudowaniami. Czy ktoś przechodził przez remont takiego domu? Czy chcąc go wyremontować/przebudować w ramach istniejących fundamentów ale podnosząc dach muszę składać projekt z pozwoleniem na budowę? Czy wystarczy zgłoszenie przebudowy?
    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, gdzie się udać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.