Czeczota to materiał mocno pożądany w branży dekoracyjnej. Korzystają z niego rzeźbiarze, producenci mebli oraz dekoratorzy. Wysoko cenią go kolekcjonerzy i miłośnicy antyków. Jakie wyjątkowe cechy nosi w sobie ten surowiec? Dlaczego, mimo swej niedoskonałości, jest domeną luksusowych wnętrz? Na te pytania postaramy odpowiedzieć się w dzisiejszym artykule na naszym blogu.

Czym jest czeczota?

Na wstępie warto wyjaśnić czym jest i jak powstaje czeczota. Jest to drewno, którego struktura zmienia się na skutek czynników zewnętrznych, takich jak grzyby, bakterie czy uszkodzenia mechaniczne. Powodują one uszkodzenia korzeni i pnia drzewa. Uzewnętrzniają się w postaci obrzęku, narośli, wybrzuszeń i zgrubień. W skutek tych zmian zmienia się układ włókien drewna a także rysunek jego słojów. Należy podkreślić, że samo drewno nie jest objęte żadną chorobą, która mogłaby skutkować jej późniejszym, destrukcyjnym następstwom. Zmianie ulega jedynie jego budowa.

Jak wygląda?

Tym co wyróżnia drewno czeczotowe od innych to wyjątkowe cechy wzornicze – na jego plastrach tworzą się nieregularne plamki, spiralne desenie oraz niewielkie sęki. Dekoracyjny rysunek słoi różni się w zależności od gatunku drzewa, którego struktura została zmieniona. Inne cechy zostaną uwypuklone na drewnie pozyskanym z brzozy, odmienne zauważymy na jesionie czy klonie.

Na jakich gatunkach drzew występuje czeczota?

Czeczota najczęściej pojawia się na brzozie, jednak spotkamy się z nią również na innych gatunkach drzew. Mowa tu głównie o topolach, jesionach, orzechu, kasztanie czy klonie. Na każdym z wymienionych drzew wygląda inaczej, jednak za każdym razem równie wyjątkowo.

Wykorzystanie czeczoty w dekoracji wnętrz

Historia wykorzystywania drewna czeczotowego w dekoracji wnętrz sięga aż XVIII wieku. Wysoką popularność zyskał w czasach, kiedy triumfy świecił styl Biedermeier, który wprowadził do wnętrz tzw. „ciepło domowego ogniska”. Jego wyjątkowa forma powracała w odmiennym wydaniu także w innych stylach. Drewno czeczotowe wykorzystuje się po dziś dzień w aranżacjach w stylu Art-Deco oraz Eklektycznym. Szczególnego charakteru przybiera również, gdy trafi pod skrzydła aranżacji utrzymanej w duchu Vintage czy Minimalizmu.

Z czym łączyć czeczotę?

Czeczota wydobywa z siebie swoje największe zalety, gdy pozwolimy jej grać pierwsze skrzypce w aranżacji. Dobrym pomysłem jest więc połączenie jej z bielą czy szarością. Z drugiej strony, mimo swych charakterystycznych cech, ma doskonałe właściwości adaptacyjne. W aranżacjach w stylu Vintage potrafi stworzyć spójną całość z głębokimi barwami i tkaninami przepełni0nymi zdobnymi wzorami.