Drodzy czytelnicy! Powracamy z drugą odsłoną cyklu VAKU poleca 😉 Bohaterką dzisiejszego wpisu będzie sofa – mebel, bez którego ciężko wyobrazić sobie salonowe wnętrze. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sofy? Czynników jest kilka, a każdy jednakowo ważny. Zanim spróbujemy odnaleźć się w gąszczu wypoczynkowych inspiracji, prześledźmy jakie elementy są kluczowe przy wyborze tego mebla.

PO PIERWSZE: wytrzymałość – owa część wystroju wnętrza powinna posłużyć nam dobrych kilka lat. Musi być wykonana solidnie, z dobrej jakości materiałów;

PO DRUGIE: funkcja – sofa może być elementem czysto dekoracyjnym lub bardziej praktycznym. Musimy zastanowić się do czego będzie nam służyć: Czy zależy nam na tym by była miękka i wygodna? By posiadała funkcję spania? A może by miała niebanalny kształt i była wykonana z oryginalnych materiałów?

PO TRZECIE: rozmiar – mieszkając w małej kawalerce bardzo niepraktycznym rozwiązaniem będzie zakup rozłożystego narożnika lub całego zestawu wypoczynkowego (3, 2+1). Z drugiej strony w przedstrzeniach typu LOFT, mała sofa może zgubić się wśród innych elementów dekoracyjnych. Dlatego też ważne jest, by dobrać sofę do wymiarów pomieszczenia, w którym ją postawimy.

PO CZWARTE: materiał – wbrew pozorom jest to jeden z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sofy. Jedne obicia są bardziej wymagające pod względem pielęgnacji, inne mniej. Poza tym, obicia różnią się od siebie strukturą, fakturą i grubością. W związku z tym muszą zostać dobrane w zgodzie z indywidualnymi preferencjami.

Jeśli wiecie już jaki priorytet obraliście przy wyborze Waszej wymarzonej kanapy – zapraszamy na dekoracyjną ucztę z kanapą w roli głównej!

SOFY

Najczęściej spotykanymi w sklepach meblowych są sofy 2 i 3 osobowe. Sprawdzają się zarówno w dużych i małych salonach. Ich atutem jest to, że jest ich nad wyraz duży wybór. Sklepy meblarskie przepełnione są setkami modeli – każdy znajdzie więc coś dla siebie.

sofa salon

sofa salon

NAROŻNIKI I ZESTAWY MODUŁOWE

Jak wiadomo narożnik sprawdza się tylko w dużych przestrzeniach. Jego zalety można wyliczać w nieskończoność, ale jego największą atutem jest to, że pomieści dużą ilość osób – jest to więc wymarzony mebel dla tych, którzy uwielbiają spotkania rodzinne lub często organizują przyjęcia dla swoich przyjaciół. Wiele narożników posiada również funkcję spania i skrzynię na pościel. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na sypialnię, będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zestawy modułowe to wybór dla tych wszystkich, którzy uwielbiają przemeblowania. Można je układać w dowolny sposób, czego nie można uczynić z narożnikami tradycyjnymi, które to zwykle musimy dostosować do ułożenia w naszym salonie.

narożnik salon

narożnik salon

NOWOCZESNOŚĆ I DESIGN

Na rynku znajdziemy również wiele designerskich modeli sof, kanap i narożników. Zachwycają finezyjnymi kształtami i obiciami. Nowoczesne kanapy oczarowują również swoją prostotą. Jak wiadomo czasem mniej znaczy więcej.

design sofa

design sofa

MATERIAŁ

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obicie kanapy to czynnik niebywale ważny. Obicia tapicerskie wykonane z pluszu lub materiału są co prawda miłe w dotyku, ale ich wadą jest to, że często trudno je doczyścić. Są jednak i rady na tego typu problemy. Rozwiązaniem może być wybór ciemnego koloru obicia, przykrywanie sofy kocem lub pledem (choć pozbawia to wówczas sofę waloru dekoracyjnego jakim ma być) lub po prostu staranna pielęgnacja i regularne czyszczenie. Nieco mniej problematyczne są obicia skórzane. Łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Tapicerka ta jednak jest wymagajaca pod względem pielęgnacji – musi być odpowiednio natłuszczana. Ma bowiem tendencję do wysuszania się i pękania. Skórzane kanapy są także nieco mniej miłe w dotyku. Te wykonane ze skaju są też nieco mniejszej trwałości – mają tendencję do łuszczenia się, pozostawiając nieestetyczny wygląd. Zaletą skórzanych sof jest jednak to, iż prezentują się bardzo luksusowo. Są ikoną stylu niejednego wnętrza.

obicie sofa

obicie sofa