Ściany posiadają szeroki potencjał dekoracyjny. Kamień ozdobny, betonowe kafle, przestrzenne panele dekoracyjne, płyty OSB to tylko niektóre z materiałów wykorzystywanych do zdobienia ścian. Wielość i różnorodność form oraz kształtów wspomnianych materiałów dostarcza designerom szerokie pole do popisu. Jak wykorzystać je z pomysłem? Do jakich stylów pasują poszczególne z nich? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

LAMPERIE

Do łask powracają dekoracje ścienne, charakterystyczne dla stylu angielskiego. Lamperie – bo o nich mowa – to nic innego jak okładzina wykonana z kamienia, płyty gipsowej, stiuku czy marmuru, która ozdabia dolną część ściany. Oprócz walorów estetycznych – nadających wnętrzu ekskluzywności – zaletą lamperii jest również to, że jest ona stosunkowo łatwa w utrzymaniu w czystości.

lamperia pokój dzienny

lamperia pokój dziecięcy

KAMIEŃ DEKORACYJNY

To dekoracja, która od dłuższego czasu przybiera na popularności. Najczęściej spotykamy ją w formie płytek klinkierowanych lub betonowych cegiełek przypominających naturalny kamień w odcieniach bieli, beżu i szarości. Dostępne są również duże, oszlifowane, połyskujące płyty imitujące granit i marmur. Pod względem dekoratorskim nadają one wnętrzom dostojności  i szlachetności. Kamień dekoracyjny jest materiałem stosunkowo drogim, ale wartym swojej ceny – ten dodatek wykończeniowy jest niezwykle trwały, a także odporny na działanie czynników atmosferycznych –  w przypadku zastosowania zewnętrznego.

Kamień dekoracyjny studio

Kamień dekoracyjny sypialnia

BETON

Jest materiałem idealnie nadającym się do wnętrz industrialnych – chłodnych i surowych. Z powodzeniem przemycany jest także do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Przeważnie występuje w formie dużych płyt o różnej strukturze i fakturze. Z pewnością zadowoli wielbicieli stylu LOFT.

Beton sypialnia

Beton sypialnia

PRZESTRZENNE PANELE DEKORACYJNE

Ich największą zaletą jest różnorodność. Przybierają przeróżne kształty, formy i kolory. Zachwycają opływowymi i geometrycznymi fasonami, a także wklęsłościami i wypukłościami nadającymi efekt 3D. Panele tego typu możemy pomalować na dowolny kolor pasujący do naszego wnętrza.

Kompozyty gipsowe salonKompozyty gipsowe sypialnia

DREWNO

Niezwykle modnym materiałem jest również drewno, któremu poświęciliśmy już osobny blogowy wpis (możecie go znaleźć tutaj). Z cienia wychodzą zarówno poziome drewniane panele jak i zapomniana już nieco boazeria. Dekoratorzy wnętrz znaleźli sposób, by nadać drewnu drugie życie i uczynić z niego materiał dekoracyjny z niezwykle dużym potencjałem.

Drewno salon

Drewno sypialnia

PŁYTA OSB

Na ogół płyt tego typu używa się do budowy podbitek dachowych czy obudowy ścian o konstrukcji szkieletowej. Designerzy znaleźli dla nich również miejsce jako ozdoby, a nie tylko elementu wykończeniowego. Starannie wyselekcjonowana zbitka wiórów drewna sosnowego lub świerkowego w postaci płyty wykończeniowej wpasowuje się idealnie do wnętrz w stylu EKO.

Płyta OSB - pokój

Płyta OSB - pokój

Jak widać możliwości jest wiele. Oprócz tradycyjnych fototapet, których jakość i wytrzymałość pozostawia czasami wiele do życzenia, istnieje cały wachlarz materiałów korzystniejszych pod względem trwałości, wcale nie odbiegających pod względem walorów estetycznych.