Tadam! Powracamy, by znów zawrócić Wam w głowach designerskimi inspiracjami. Co ciekawego dzisiaj przygotowaliśmy? Kolejną część cyklu VAKU poleca a w nim piękne lampy. Gotowi? To zaczynamy!
LAMPY SUFITOWE
Lampy wiszące – sufitowe – to jedna z najpopularniejszych form oświetlania pomieszczeń. Dlaczego tak często po nie sięgamy? To nie tylko sprawa konwencji – wedle której lampa powinna wisieć w centralnej części sufitu – to także użyteczność – lampy sufitowe dają bowiem najbardziej rozproszone światło, dzięki czemu całe wnętrze oświetlone jest równomiernie.
KINKIETY
Niegdyś – służyły do oświetlania scen teatralnych. Dzisiaj – przeżywają swój renesans w salonach, sypialniach i łazienkach. Jaka jest ich funkcja? Głównie doświetleniowa – używane są na ogół aby dodać dodatkowego blasku pomieszczeniom. W łazienkach przy lustrach montuje się również kinkiety z regulowanym ramieniem, aby skupić światło na twarzy podczas porannej toalety czy wykonywania makijażu. W pozostałych pomieszczeniach – takich jak sypialnie czy salony nadają subtelności i romantycznego nastroju. Oprócz wymienionych zalet ich mocną stroną jest także to, że optycznie korygują niedoskonałości wnętrz. Metalowe tarcze i lustra, na których są montowane, dostarczają również ciekawych efektów wizualnych.
HALOGENY I LEDY
A jak to jest z tymi halogenami? Mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Prześledźmy zatem jakie plusy i minusy posiadają: dzięki halogenom możemy uzyskać bardzo ciekawe ułożenia wiązek światła. Umieszczone w odpowiednich miejscach ożywią najbardziej nudne wnętrze. Światło z halogenów ma odcień bieli – wiernie oddaje więc kolory. Halogenowe żarówki są bardzo subtelne, nie „ukradą show” designerskiej sofie czy fikuśnej komodzie. Mają jednak to do siebie, że szybko się nagrzewają oraz posiadają krótszą żywotność niż tradycyjne żarówki.
Jeśli nie jesteście do nich przekonani to mamy dla Was jeszcze jedną inspirację. Co powiecie na ledy w kuchni? Zapewniamy, że pasek LEDowych światełek nada uroku każdej kuchni. Szczególnie w długie zimowe wieczory.
LAMPY STOJĄCE
Podobnie jak kinkiety spełniają głównie funkcję doświetleniową. Dzięki temu, że nadają wnętrzom mocnego, punktowego oświetlenia są idealnym wyborem dla osób, które lubią usiąść w fotelu i oddać się lekturze przy nienachalnym świetle. Co ciekawe, lampy stojące równie dobrze rozlewają światło na większych powierzchniach dzięki czemu oświetlają sporą część pomieszczenia. Pięknie wydobywają również cienie. Wiele modeli lamp stojących posiada regulowane ramiona umożliwiające ukierunkowanie światła. W przypadku lamp stojących możemy do woli poszaleć z doborem jego oprawy. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość dekoracyjnych kloszy.
LAMPY DESIGNERSKIE
Jak zawsze mamy coś dla wielbicieli niekonwencjonalnych rozwiązań. Szereg dekoracyjnych perełek, których nie spotkacie nigdzie indziej!
LAMPKI NOCNE
Jeśli chodzi o lampki nocne sprawa jest prosta – ich zadaniem ma być delikatne oświetlenie przestrzeni przy łóżku. Światło musi być jednak na tyle mocne, by umożliwić wieczorne czytanie. Występują w wielu wzorach, kolorach i fasonach. Głównie spotykamy się z tradycyjnymi lampkami nocnymi, umieszczonymi po obu stronach łóżka na specjalnie do tego przeznaczonych stolikach. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej sięgają także po wiszące lampy nocne lub kinkiety. My jesteśmy pod wrażeniem miniaturek modeli lamp stojących, które spełniają funkcję lampek nocnych. W wersji mini prezentują się chyba jeszcze lepiej!
Obrazy wykorzystane w powyższych wizualizacjach:
Monia
Mam biuro w pofabrycznym budynku. Klimat raczej loftowy. Szukam lampy podłogowej w stylu lampy Construction firmy Mooi, cena jednak jest poza moimi możliwościami. Fajna jest podobna lampa Transmission (nie pamiętam strony ale można wpisać w grafikach google) ale z kolei ta wykonana jest z metalu, a ja szukam czegoś takiego ażurowego w drewnie. Jakby ktoś miał jakieś pomysły, z góry dziękuję.