Styl prowansalski uchodzi za najbardziej przytulny i domowy wśród najpopularniejszych koncepcji na aranżację wnętrz. Mnogość zdobnych elementów dekoracyjnych nawiązujących do prowincjonalnych malowniczych miasteczek południowej Francji zestawionych z jasną kolorystyką tworzy niezwykle urzekający obraz. Ideę sielskich prowansalskich wnętrz pragniemy przenieść na łamy naszego bloga prezentując Wam inspirujące pomysły na stworzenie urokliwego kącika w zaciszu Waszych mieszkań i domów.

LAWENDA

lawenda witryna okienna

Lawenda to kwiat nieodłącznie kojarzący się z Prowansją. Prócz barwy pięknego, głębokiego fioletu oraz zmysłowego zapachu wyróżnia go naturalna zdolność do wpasowywania się w elementy dekoracyjne. Mocnym akcentem prowansalskiej aranżacji będzie okienna witryna przyozdobiona wiankiem uwitym z kwiatów lawendy, prostymi, na pół transparentnymi wrzosowymi firanami oraz bieżnikiem w fioletowe pasy. Całości kompozycji dopełnią kremowe poduszeczki zdobione koronką oraz stylizowana dekoracyjna konewka.

kwiaty lawendy w wazonie

W kuchni lawendę możemy wykorzystać jako ozdobę dla domowych przetworów. Słoiczki na jesienne przetwory przyozdobią proste wstążeczki w fioletową kratkę. Warto wspomnieć, że lawenda przepięknie prezentuje się na tle bieli oraz naturalnego drewna. Warto więc zestawić te trzy elementy wspólnie.

KORONKI

koronki - pokój dziecięcy

Stylu prowansalskiego nie sposób wyobrazić sobie bez ręcznie tkanych na szydełku koronek. Występują one absolutnie wszędzie: na obwolutach poduszek, jako wyścielenie wiklinowych koszy, w formie pledów i obrusów. Nie sposób wyliczyć, gdzie jeszcze można odnaleźć ten wdzięczny dekoracyjny detal.

prowansalska ozdoba z koronkami i lawendą

Koronki nadają stylowi prowansalskiemu delikatności oraz subtelności. Kojarzą się również z tradycją. Są kontynuacją przekazywanych z pokolenia na pokolenia umiejętności. Oprócz tego – są niezwykle kobiece!

KWIATY I BIEL

prowansalskie ozdoby

Styl prowansalski to także delikatne motywy kwiatowe. Najczęściej łączy się je z bielą i delikatnymi beżami. Występować mogą na obiciach tapicerskich, jako print na obrusach czy tapetach. Oprócz lawendy najczęściej we wzornictwie wykorzystywane są róże i piwonie, aczkolwiek wachlarz wzorów zaczerpniętych z prowansalskich ogrodów  jest o wiele bardziej szeroki.

prowansalski kącik

Jak już wspomnieliśmy, w stylu prowansalskim motywy kwiatowe łączy się najczęściej z bielą, beżem i ecru. Białe elementy dekoracyjne nie odbiegają zdobnością od motywów kwiatowych, ale ze względu na swą jasną kolorystykę oba komponenty współgrają ze sobą tworząc wzajemnie uzupełniającą się kompozycję.

A jak Wam podobają się prowansalskie motywy? Czy urządzilibyście wnętrze właśnie w tym stylu? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii 😉