Styl rustykalny doskonale koresponduje z klimatem świąt Bożego Narodzenia. Zapach żywego drzewka choinkowego, jemioła wisząca tuż pod sufitem, stroiki przyozdobione przyprószonymi śniegiem szyszkami. Wszystkie te elementy to ukłon w stronę natury i tradycji. A taki właśnie obraz kreuje swoim odbiorcom każda rustykalna aranżacja. Od kilku sezonów z powodzeniem podbijają one branżę ślubną i weselną.

Ruralistyczna wyjątkowość, mająca swoją istotę w prostolinijności, wkracza również powoli  w sferę domową, co postaramy się Wam wyeksponować  w dzisiejszym artykule. Opowieść o budowaniu nastroju ciepła i wiejskiej idylli w świątecznych dekoracjach rozpoczniemy od podstawowych kwestii. W dekoracji świątecznego stołu bazowym elementem będzie duży stół z naturalnego drewna.

Zaakcentowane słoje i celowe przetarcia podsycą charakter wiejskiego klimatu. By zazębić rustykalną naturalność z klimatem wsi udekorujmy drewniany blat lnianym lub jutowym bieżnikiem. Z ciemnym drewnem pięknie współgrać będzie również motyw kratki Gingham (Vichy).

Na wigilijnym stole w wiejskim stylu nie może zabraknąć oczywiście elementów bezpośrednio związanych z klimatem świąt. Wzdłuż bieżnika ułóżmy zatem gałązki żywego drzewka iglastego. Pamiętajmy, by wybrać ten rodzaj drzewa choinkowego, który najwolniej się osypuje. W tym temacie wygrywa zdecydowanie jodła kaukaska. Odradzamy z kolei gałązki pospolitego świerku.

Pomiędzy gałązkami umieśćcie kilka aromatycznych elementów: pachnące owoce pomarańczy lub mandarynek, gałązki ostrokrzewu lub zebrane w lesie szyszki. Pomiędzy gałęziami można postawić również kilka przeszklonych wazonów i umieścić w nich proste białe świece, otoczone zielenią lub delikatnymi ledowymi lampkami.

By zwieńczyć świąteczną aranżację stołu potrzebna będzie nam odpowiednia zastawa. Swoją rolę doskonale spełni tu tradycyjna biała porcelana w towarzystwie złotych sztućców.

Na każdym z talerzy ułóżmy zwiniętą w rulon białą lub czerwoną serwetę związaną jutowym sznurkiem i zwieńczoną laską cynamonu wraz z zieloną gałązką. Możecie wybrać również nieco bardziej minimalistyczną formę. Na talerz podstawcie szyszkę lub malutki wianuszek z krzewu o delikatnych listkach. Dodajcie do niego spersonalizowaną winietkę z imieniem domownika.

Jako podstawki pod talerze świetnie sprawdzą się okrągłe plastry brzozy lub jesionu. Czy poczuliście już wokół siebie klimat intymnych, kameralnych a zarazem tradycyjnych świąt, w których na pierwszy plan wychodzą akcenty zaczerpnięte ze świata przyrody?

Styl rustykalny udowadnia, że do zbudowania niezapomnianego ducha świąt nie potrzebujemy przerysowanych ozdób i mieniących się milionami kolorów światełek. Zachęcamy, by docenić prawdziwą istotę świąt z wiejskim stylem rustykalnym. Stwórzcie własną świąteczną aranżację!