Dobór i łączenie wzorów we wnętrzach to zadanie ryzykowne, które należy wykonywać z głową. Jeśli przesadzimy z ilością wzorów i kolorów  nasze mieszkanie może stać się przytłoczone, a w najgorszym przypadku kiczowate. Takiej sytuacji możemy uniknąć stosując się do kilku prostych wytycznych:

  1. METODA MAŁYCH KROKÓW

Duże zmiany warto wykonywać stopniowo. Dobrze poeksperymentować na tej części wystroju, którą w łatwy sposób możemy wymienić na inną. Mowa tu o poduszkach, obrusach, zasłonach, dywanach a nawet… obrazach. To metoda, która pozwoli nam oswoić się ze zmianą, jak również zbadać jakie wzory ze sobą współgrają. Na takiej drobnej zmianie możemy również poprzestać. Jak wiadomo – czasem mniej znaczy więcej.

wzory nowoczesny salon

Stonowany salon w kremowej tonacji ożywią poduszki w energetycznych kolorach oraz o prostym geometrycznym princie.

wzory kuchnia nowoczesna

A może małe DIY? Przemalujcie krzesła na biało i wzbogaćcie je o nowoczesny wzór. Można użyć również gotowej okleiny na meble.

  1. WYBIERZCIE ULUBIONY WZÓR

Jeśli jesteście amatorami pasków, kwiatów czy geometrycznych kształtów to postawcie wzór jako punkt wyjścia do zmiany. Nie należy jednak przesadzać – zbyt duży natłok podobnych wzorów może przytłoczyć wnętrze. Starajcie się, aby pokrewne wzory były w kontrastowej tonacji. Łączcie duże wzory z małymi. Zabiegi te nadadzą wnętrzu przemyślaną różnorodność.

nowoczesny salon paski

Paski to bardzo wdzięczny wzór wykorzystywany w dekoracji wnętrz. Nie tylko ożywia wnętrze, ale również daje się łączyć w różniej kolorystyce pozostawiając w myślach odwiedzających nasze mieszkanie efekt WOW.

styl skandynawski salon

Wzory w stylu skandynawskim to najmodniejszy trend ostatnich sezonów.

  1. STOSUJCIE UMIAR

Wnętrza bogate we wzory wcale nie muszą razić naszych oczu od samego wejścia. Subtelne kolory i delikatne desenie to recepta na eleganckie wnętrze z pomysłem. Odcienie bieli, pastele i beże będą strzałem w dziesiątkę. Nadadzą one lekkości i finezji.

styl barokowy sypialnia

Choć epoka baroku to zamierzchłe czasy to jej elementy pozostały w dekoracji wnętrz do dziś. Nowe życie nadają jej designerzy łącząc subtelne wzory inspirowane właśnie tym okresem .

styl skandynawski salon

Oto proste wnętrze w szarej tonacji, któremu finezji dodaje połączenie motywów geometrycznych na dodatkach w postaci koca i poduszek.

  1. DOSTOSUJCIE WZÓR DO KOLORU WNĘTRZA

Łącząc wzory nie zapomnijcie o tym, że muszą się one wpasować się do kolorystyki wnętrza. Kolory nie mogą się zbytnio ze sobą gryźć. Bezpiecznie jest łączyć ze sobą odcienie tych samych barw. Oczywiście łączenie kolorów jest jak najbardziej wskazane. Pamiętajcie jednak o tym, że muszą one do siebie pasować. W innym razie może się to skończyć małą, dekoracyjną katastrofą 😉

zielona sypialnia wzory

Patrząc na powyższą sypialnię chciałoby się zanucić znaną piosenkę „Zielono mi”.

niebieska sypialnia wzory

Wnętrze w naszej ulubionej kolorystyce urozmaici nawet mały dodatek. W tym przypadku dywan spełnił swoje zadanie w 100 procentach!

  1. ZASZALEJCIE!

Odrobina wariactwa czasami nie zaszkodzi. Jeśli jesteście pewni, że połączenie dwóch odmiennych wzorów przyniesie piorunujący efekt – zaryzykujcie!

wzory salon

Trójkąty, kropki, kreski – wystrój gotowy. Te trzy elementy połączone w spójną całość tworzą bardzo stylowe wnętrze.

wzory sypialnia

Łącząc różne wzory nie zapominajmy o wszystkich wymienionych wskazówkach. Wzory i kolory muszą ze sobą współgrać a drobne elementy mogą zmienić wystrój o 180 stopni.

Na koniec – trochę z przymrużeniem oka – prezentujemy czym skończyć mogą się nieprzemyślane eksperymenty ze wzorem, kolorem i fakturą 😀

gold luxurious interior with brown wall and gold frame