Domowe porządki – mini poradnik

Pozamiatane! Mini poradnik, który pomoże Wam utrzymać porządek w domu

Utrzymanie porządku w domu spędza sen z powiek milionom gospodyń na całym świecie. No bo jak utrzymać względny ład w mieszkaniu, gdy mamy na głowie pracę, przygotowywanie posiłków, zakupy, wyprowadzanie psa a czasem też przydałoby się znaleźć chwilę dla siebie. By bałagan nie wracał jak bumerang warto zadbać o odpowiednią logistykę i organizację. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam jak osiągnąć względny consensus pomiędzy naszymi codziennymi obowiązkami, a czystą przestrzenią wokół siebie. Domowe porządki nigdy nie były prostsze!

Klucz to odpowiedni plan i organizacja

Zanim rozpoczniemy w naszym domu porządkową rewolucję należy przygotować się do niej taktycznie. Sporządzić plan, który zobowiążemy się realizować. Generalne porządki, które zazwyczaj wykonujemy na wiosnę mogą pozbawić nas wszelkiej energii. Często też podchodzimy do nich niechętnie, mając z tyłu głowy wizję ile obowiązków czeka nas do wykonania. W rezultacie, bywa też tak, że część z planowanych prac odkładamy na inną okazję, bo po prostu nie mamy na nie siły. Rozwiązaniem jest rozpisanie tygodniowego lub miesięcznego planu działania. Dzięki rozłożeniu zadań w czasie nie odczujemy tak bardzo zmęczenia, a wykonywanie obowiązków może pójść o wiele sprawniej.

Pojemniki i pudełka pomogą utrzymać porządek

Czas na konkrety. Zabierając się za domowe porządki warto zaopatrzyć się w zestaw pojemników i pudełek. Wyglądają one o wiele bardziej estetycznie, niż nawet najrówniej ułożone rzeczy. Jeśli chodzi o kuchnię – to polecamy głównie przeźroczyste pojemniki lub słoje. Dzięki nim łatwo będziemy mogli ocenić na jakim poziomie są nasze zapasy. Dodatkowo, każdy pojemnik powinien być podpisany, by nie było wątpliwości co w każdym z nich się znajduje. Bardzo ważne jest też zaznaczenie daty ważności danych produktów, by uniknąć spożycia ich po terminie lub zapobiec pojawieniu się nieproszonych gości w postaci moli spożywczych. Jeśli chodzi o pomieszczenia takie jak garderoba czy przedpokój – tutaj doradzamy bardziej dekoracyjne rozwiązania. Zimowe szaliki czy czapki powieszone niedbale na wieszakach o wiele lepiej prezentować się będą w zdobionych pudełkach, które nie będą psuć estetycznego efektu całej aranżacji.

Koniec z prokrastynacją

W utrzymaniu dbałości o porządek zdecydowanie pomoże zasada: „Co masz zrobić dziś, zrób wczoraj”. Przygotujcie wieczorem ubranie oraz drugie śniadanie do pracy. Zaoszczędzony czas możecie wykorzystać na poranne ścielenie łóżka. Jeśli co sobotę zniechęca nas wizja tygodniowego sprzątania, postarajcie się rozłożyć obowiązki według opisanego wyżej planu. Jeden dzień poświęćcie na odkurzanie, drugi na ścieranie kurzy. Uwierzcie, że łatwiej będzie się Wam do tego zabrać w tygodniu, gdy funkcjonujecie na najwyższych obrotach. Za to w weekend będziecie mogli pozwolić sobie na pełen relaks!

Szafa trzydrzwiowa w wersji xs

Jesteście typem chomika? Mimo, że danych ubrań nie ubieraliście od wieków to trzymacie je z nadzieją, że powróci na nie moda lub dopniecie ten nieszczęsny ostatni guzik? Dajcie Waszej garderobie rok – jeśli danych ubrań nie używaliście od takiego czasu to może zwyczajnie nie są Wam już potrzebne? Być może przydadzą się bardziej komuś innemu lub posłużą do wykonania domowych DIY? Trikiem, który jest przydatny w organizacji szafy jest dobieranie ubrań w zestawy na wieszakach. Nie musicie wówczas zastanawiać się co ubrać danego dnia a także wygrzebywać danej rzeczy z szafy, psując skrzętnie ułożoną kosteczkę. Możecie również powiesić i poukładać ubrania kolorystycznie. Jest to zabieg, który pozwoli łatwiej dobrać Waszą garderobę.

Gadżety do sprzątania

Kto powiedział, że szczęściu (czyt. sprzątaniu) nie można pomagać? Obecnie na rynku mamy mnóstwo gadżetów, które wyręczają nas częściowo lub całkowicie w wykonywaniu codziennych porządków. Za przykład możemy wziąć samosprzątający odkurzacz, który po zakończeniu swojej pracy powróci do swojej stacji ładującej. Mycie okien ułatwi elektryczna ściągaczka do szyb. Takich „pomocników” jest o wiele więcej. Poszperajcie w Internecie a zobaczycie sami co będzie dla Was najkorzystniejszym zakupem.

Rutyna to podstawa

Na sam koniec należy wspomnieć o pewnym truizmie. Regularność i powtarzalność danych czynności może zaszczepić w nas rutynę, która odpowiednio pielęgnowana wejdzie nam w krew. Domowe porządki będą naszym chlebem powszednim. Samodyscyplina to chyba najważniejsza cecha, dzięki której uda nam się utrzymać porządek w domu na dłużej 😉

← Previous post

Next post →

3 Comments

  1. u mnie podstawą są pudełka i pojemniki – wszystko musi mieć swoje miejsce, wtedy łatwiej się sprząta, zazwyczaj puszczam roombę, sama wycieram kurze, co 2-3 dni myję podłogi. 🙂 i to wszystko 🙂

  2. super wpis

  3. Praktyczne myśli. Korzystam z myjki do okien, jest naprawdę ekstra. Zastanawiam się nad odkurzaczem samosprzątającym. Ale tak jak napisałaś, najważniejsza samodyscyplina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.