Nasz blog skupia się głównie na wnętrzach, lecz dziś postanowiliśmy zrobić mały wyjątek. Balkony i tarasy to część wielu domów i mieszkań, która również zasługuje na odpowiednią uwagę 😉

Do urządzenia przytulnego i funkcjonalnego miejsca na balkonie naprawdę nie trzeba dużo miejsca. Wystarczy głowa pełna pomysłów. Można również skorzystać z gotowych inspiracji i spróbować przenieść je na własny użytek. Zanim zabierzemy się do urządzania, musimy zastanowić się, czemu tak naprawdę służyć ma nasz taras: uprawie roślin i kwiatów, relaksowi, spotkaniom towarzyskim… – często wszystkie te funkcje chcemy zmieścić na dosłownie kilku metrach kwadratowych. Nie zawsze ma prawo się to udać, trzeba dokonać wyboru, który zdeterminuje to jak będziemy korzystać z tego miejsca (szczególnie w okresie wiosenno-letnim!). Przed Wami kilka naprawdę obiecujących balkonowych inspiracji, które już teraz pomogą Wam podjąć decyzję związaną z aranżacją własnego balkonu na kolejny sezon.

Na początek wersja niskobudżetowa (powyżej), ale chyba najbardziej przytulna z wszystkich prezentowanych. Nawet gdy mieszkamy w miejscu, które niekoniecznie przypomina instagramowe zdjęcia, możemy wyczarować piękny taras. Przeszkadza Wam niekorzystnie prezentująca się elewacja budynku? Zakryjcie ją wodoodpornym materiałem lub pomalujcie białą farbą. Zorganizujcie siedzisko (może to być nawet stary fotel, który obity nowym materiałem zyska nowe życie na Waszym balkonie). Całość udekorujcie ulubionym kocem i poduszkami, zapalcie kilka klimatycznych świec i lampionów Voilà!

Ta wersja przytulnego balkonu będzie wymagała nieco więcej środków, lecz efekt będzie powalający! Na początek trzeba będzie ułożyć modułowe deski (można je stosować nawet na stare kafelki). Zakupić wygodne siedzisko, poduszki w ulubionych kolorach oraz ciepły koc. Ulubione kwiaty znajdą swoje miejsce w starej skrzyni, która dzięki pomalowaniu bejcą będzie wyglądać jak nowa. Kropką nad i będą świecące kule zawieszone na ogrodowej kratce (która może posłużyć również do wieszania kwiatów) oraz lampki przeplecione przez tarasową barierkę.

Kolejny taras sprawdzi się, gdy jesteście amatorami niedzielnych śniadań na świeżym powietrzu. Na podsadzce ułożony został chodniczek z azteckim wzorem. Główne skrzypce gra tutaj prosty, tarasowy „must have” – dwa drewniane krzesła i stolik. Rustykalnego akcentu nadadzą duże kwiaty i sukulenty w glinianych osłonkach. Można pokusić się również o delikatne, transparentne klosze pełniące funkcję świeczników lub rattanowe lampiony.

Ten taras – choć mikroskopijnych rozmiarów mieści sobie chyba najwięcej funkcji. Dzięki przemyślanemu zagospodarowaniu przestrzeni mamy tu miejsce na spotkania z przyjaciółmi, miejsce do relaksu a nawet wypicia ulubionej kawy w otoczeniu zieleni. Podobnie jak w poprzedniej aranżacji wykorzystany został chodniczek z prostym geometrycznym wzorem, ciekawie prezentują się również pastelowe poduszki, które dodają charakteru całemu wystrojowi. Kameralności i intymności, o którą tak trudno mieszkając w bloku, zadbały zwiewne przesłonki z marmurowym printem. Znalazło się również miejsce dla zieleni oraz subtelnego oświetlenia w postaci serpentyny żarówek.

Ostatnia propozycja to opcja dla naprawdę małych przestrzeni. Mimo małego pola manewru znalazło się tutaj miejsce dla odpoczynku jak i odrobiny natury. Na gromkie brawa zasługuje drewniany stelaż, dzięki któremu połączone zostały wspomniane dwie funkcjonalności. Do zwieńczenia aranżacji potrzebujemy tylko wygodnego siedziska i poduszek oraz kilku sztuk ulubionych kwiatów!

A Wy jak wyobrażacie sobie swój taras marzeń? Może któraś z naszych propozycji przypadła Wam do gustu?