Krata przewija się w wystroju wnętrz od wieków przyjmując różne formy i kolorystykę. Wariacji na jej temat jest wiele. My postanowiliśmy przedstawić Wam wzory najbardziej popularne, które z powodzeniem wykorzystacie we własnych aranżacjach.

PONADCZASOWA KRATA VICHY

Przegląd krat rozpoczniemy od wzoru, który ambiwalentnie przewija się przez dwa światy – domowe gospodarstwa i wybiegi high fashion. Gingham, inaczej zwana kratą Vichy kojarzyć możemy z kuchennych stołów naszych mam i babć. Ta charakterystyczna krata stroiła również gwiazdy starego kina Hollywood. Z powodzeniem odnalazła się także w bogatym zbiorze wzorów wykorzystywanych w dekoracji wnętrz. W skrócie opisać można ją jako szereg przecinających się pasów błękitu i bieli, który w efekcie prezentuje się w postaci równomiernie rozłożonych kwadratów o różnym nasyceniu koloru. Najczęściej występuje w barwie czarnej, błękitnej, czerwonej i żółtej.

ELEGANCKA PEPITKA

O pepitce pisaliśmy nieco w jednym z naszych poprzednich artykułów. Gwoli przypomnienia – rozsławiona była przez światowej sławy projektantów: Christiana Diora oraz Coco Chanel. Po dziś dzień świeci triumfy zarówno w sferze mody jak i designu. Klasyczna, elegancka i ponadczasowa – tak w trzech słowach opisać można tę niezwykle dostojną wariację na temat kraty.

W STYLU BURBERRY

Kratkę Burberry zaprojektował słynny miłośnik podróży, szwacz i arystokrata w jednej osobie. Oprócz oryginalnego wzoru zawdzięczamy mu gabardynę – tkaninę, którą doceniono ze względu na jej niezwykle przydatne właściwości – nieprzemakalność i przepuszczalność powietrza. Nie dziwi więc, że krata Burberry była skazana na sukces. Dziś jest synonimem luksusu, nie jest więc niczym osobliwym, że inspirują się nią również projektanci wnętrz.

PROSTOTA WINDOWPANE CHECK

Windowpane check wykorzystywana jest w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Charakterystyczna krata o prostym designie, którą tworzą cienkie przecinające się linie w jednym kolorze na tle jednolitego tła. Najczęściej jest tworzona na bazie bieli i czerni, lecz elegancji nie ujmują jej również beże czy kolor granatowy. W dekoracji wnętrz często możemy spotkać ją na printach pościeli czy zasłon.

ULUBIONA KRATA KSIĘCIA WALII

Kolejna krata, którą pierwotnie wykorzystywano w modzie. Jej ambasador, książę Walii – Edward VIII dał początek jej świetności już pod koniec XIX wieku. Ten rodzaj kraty tworzą bardzo cienkie linie przecinające się w pionie i poziomie. Fundament wzoru tworzy bardzo drobna pepitka tworząca charakterystyczne kwadraty. Walijska krata powraca do nas w postaci obić foteli i sof, można również podziwiać ją w formie eleganckich tapet ściennych.

SŁYNNA SZKOCKA KRATA

Szkocka krata, a właściwie tartan klanowy, tworzą symetryczne pasy o różnej grubości i kolorze. Nazwa wzoru nie jest przypadkowa – w dawnych czasach kolor przyodzienia oznaczał przynależność do określonego klanu. Do wnętrz przeniosła go królowa Wiktoria, która tak upodobała sobie szkocką kratę, że postanowiła udekorować nią zamek Balmoral. Dało to początek stylowi szkockiemu, często wykorzystywanemu w dekoracji wnętrz. Dziś często przypominamy sobie o szkockiej kracie z okazji świąt. Zieleń i czerwień (jeden z wariantów tartanu) kojarzy się z okresem Bożego Narodzenia. Ozdoby świąteczne czy koce to tylko niektóre z dekoracji, które wykorzystują ten charakterystyczny wzór.

Jak widać o kracie można pisać w nieskończoność. Sami czujemy, że temat nie został wyczerpany do końca – wariantów jest o wiele więcej, każdy z nich równie interesujący i przyciągający wzrok.