Biuro – miejsce, w którym większość pracowników umysłowych spędza sporą część swojego życia. Pracodawcy coraz częściej decydują się na przystosowanie przestrzeni biurowej do wymagań i potrzeb swoich pracowników. Biura coraz mniej przypominają zimne, bezduszne wnętrza. Światowe trendy idą w kierunku, gdzie pracownik w miejscu pracy czuje się jak w domu. Jak to wygląda w praktyce? Na co możemy pozwolić sobie w aranżacji biura, a o czym pozostaje nam jeszcze długo pomarzyć? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie 😉

OPEN SPACE

Aranżacja przestrzeni uwielbiana przez korporacje. Otwarta przestrzeń jest jednak mniej lubiana przez samych przebywających w niej pracowników. Za wady takich miejsc uważa się brak kameralności i prywatności. Z drugiej strony open space pozwala na łatwe planowanie przestrzeni, którą można elastycznie modyfikować w zależności od potrzeb firmy. Korporacje wychodzą nieco naprzeciw oczekiwaniom pracowników organizując miejsca „ocieplające wizerunek” przestrzeni biurowych. Z myślą o pracownikach gospodaruje się miejsca na czas przerw, które mają zrekompensować sztywne ramy funkcjonowania w przestrzeni open space. Piłkarzyki i bilard to już standard w siedzibach największych marek świata. Wielkie korporacje prześcigają się w pomysłach na zapewnienie dobrego samopoczucia swoim pracownikom dodając więcej zieleni, jak również udomawiając całość pomieszczenia stawiając wygodne sofy czy fotele wyposażone w funkcję masażu.

open space

HOME OFFICE

Na to rozwiązanie decydują się głównie freelancerzy i osoby, które mogą wykonywać swoją pracę wyłącznie przez Internet. Wygospodarowanie małej przestrzeni do pracy w domu lub mieszkaniu jest ekonomiczną i wygodną formą egzystowania we współczesnym rynku pracy. Plusami tego rozwiązania są:

  • zdecydowane ograniczenie budżetu jaki wiąże się z wynajęciem osobnego biura;
  • oszczędność czasu, który przeznacza się na dojazdy do pracy;
  • dowolność w sferze aranżacji samego miejsca pracy. Możemy pozwolić sobie na najbardziej fanaberyjną formę wystroju wnętrza 😉

Minusem trybu pracy „home office” jest oczywiście brak zaznaczonej granicy pomiędzy życiem prywatnym i pracą oraz często ograniczenie bezpośrednich interakcji z innymi pracownikami.

home office

home office

SMALL OFFICE

Kiedy posiadamy małe biuro musimy do cna wyczerpać jego potencjał. Ważne jest, by z pomysłem zagospodarować nawet najmniejszy jego zakątek. Oczywiście wystrój wnętrza musi być lekki i nie przytłaczający. Atmosfera „zagraconego” biura nie sprzyja produktywności w pracy. Urządzając małe biuro musimy wziąć pod uwagę różne układy organizacji przestrzeni i zdecydować się na ten, który będzie najbardziej praktyczny, komfortowy i ergonomiczny.

małe biuro

małe biuro

małe biuro

DESIGN BIURA

Gdy mamy bezpośredni kontakt z klientem, biuro staje się niejako wizytówką naszej firmy. Wystrój wnętrza ma szczególne znaczenie, gdy prowadzimy działalność związaną z branżą wnętrzarską. Oczywiście nie jest to jedyny przypadek, gdy biuro jest strategicznym punktem wizerunkowym w naszej firmie. Wystrój wnętrza świadczy o prestiżu, kreatywności oraz charakterze naszej działalności. W biurze notariusza znajdziemy zatem sztukę i marmurowe posadzki, a w agencji marketingowej kreatywne tablice i designerskie meble. Wnętrze powinno iść w parze z misją naszej firmy i oddawać w pełni image jaki mamy na celu kreować w naszej działalności.

designerskie biuro

designerskie biuro

industrialne biuro

eleganckie biuro