Folklove, czyli wnętrze w stylu folk!

W codziennym pędzie i natłoku obowiązków coraz częściej czujemy potrzebę zatrzymania się, wzięcia głębokiego oddechu i oderwania od rzeczywistości. Znudzeni minimalizmem, monotonią czerni i bieli pragniemy ucieczki do natury – bogatej i wielobarwnej. Korzystając z dobrodziejstwa ludowej kultury, sięgamy po intensywne barwy, różnorodne kształty czy wzory czerpane wprost z natury. Pokochaliśmy styl folk za jego swojskość, piękno, temperament i energię.

kuchnia w stylu folkowym

GDZIE KOCHAMY FOLK?

Na przedmiotach codziennego użytku, ubraniach, dekoracjach czy artykułach biurowych pojawiają się wielobarwne i żywe motywy florystyczne i zwierzęce. Desenie typowe dla polskiej ludowości i swojskości pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, dodają energii, radości i chęci działania.

Folklor odważnym krokiem wchodzi także do wnętrz. Atrakcyjne wizualnie i przyciągające uwagę motywy ludowe ożywiają przestrzeń i rozweselają domowników!

jadalnia w stylu folkowym

MODA NA ARANŻACJĘ W STYLU FOLK

Folklor to bardzo szeroki termin, który zwykle kojarzy się z muzyką, ludowymi instrumentami, strojami czy zwyczajami i obrzędami. Tęsknota za naturalnością i wielobarwnością kultury ludowej sprawia, że chętnie sięgamy po przedmioty, które symbolicznie się do niej odwołują. Mogą to być wielkie obrazy na płótnie z kolorowym motywem florystycznym, poszewki na poduchy z koronką, wzorzyste tapety czy przedmioty codziennego użytku, jak z cepelii. Nie ważne, czy zdecydujemy się na odważny krok i wielkie zmiany w wystroju pomieszczenia, czy na drobne akcenty ludowe w akcesoriach i dekoracjach – wnętrze z pewnością nabierze nowego, fascynującego wyglądu.

kuchnia w stylu folkowym

STYL FOLKOWY W KUCHNI

Kuchnia to idealne pomieszczenie, by poszaleć z ludowymi motywami. Wesołe i przyciągające wzrok desenie na obrusach i zasłonach czy dekoracyjne naklejki z charakterystycznie malowanymi kwiatami atrakcyjnie ozdobią wnętrze i doskonale wpiszą się w niejedną aranżację. Jeśli nie chcemy zmieniać wystroju, a jedynie udekorować i nieco obudzić monotonny wyraz kuchni, świetne będą ręcznie malowane naczynia. Równie dobrze sprawdzą się drewniane akcesoria kuchenne z rzeźbionymi tradycyjnymi wzorami.

ludowe naczynia

SYPIALNIA NA LUDOWO

Sypialnia to bardzo wdzięczne wnętrze do aranżacji w stylu folk, bowiem szeroki wybór mebli i dekoracji w stylu ludowym daje ogromne możliwości projektowania, tworzenia i zestawiania. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. W przypadku sypialni warto jednak pamiętać o umiarze. To szczególne pomieszczenie w domu jest miejscem intymnym, w którym wypoczywamy, odprężamy się i nabieramy sił na następny dzień, więc nie może przytłaczać nadmiar mebli czy wzorów.

ludowa pościel

Do całkowitej aranżacji w stylu folk przydadzą się rzeźbione meble z naturalnego drewna, dekoracyjne ramy czy lustra. Natomiast kolorowe tekstylia, obrazy, malowane donice czy rzeźby ludowe sprawdzą się, jeśli w planach mamy jedynie delikatną zmianę wystroju.

sypialnia w stylu folklorystycznym

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga o wnętrzach i nieruchomościach Morizon.

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Jak dla mnie styl Folk świetnie wygląda właśnie jeśli chodzi o kuchnię. Wszelakie serwetki, obrusy i inne dekoracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.