Kwintesencja elegancji i luksusu – styl Art-Deco w pigułce

Art-Deco – styl od przeszło stu lat nieprzerwanie uwielbiany przez wielbicieli ekskluzywnych wnętrz. Zrodził się na początku zeszłego stulecia, lecz apogeum jego popularności datować możemy na przełom lat 30 XX wieku. Był odpowiedzią na nieokiełznany styl secesyjny oraz kontynuacją klasycystycznych tradycji. W rezultacie dał się poznać jako esencja elegancji i luksusu, której nie można zarzucić „rubensowskiej przesady”.

Można pokusić się o zdefiniowanie stylu Art-Deco jako swojego rodzaju dwubiegunowości. Z jednej strony przytłacza nas jego ciemna i zdecydowana kolorystyka, z drugiej zaś smukłości dodaje mu geometryczny polot, którego nie może zabraknąć w żadnej aranżacji w tym stylu. Kolejną przesłanką, która potwierdza wewnętrzną sprzeczność stylu Art-Deco to fakt, iż przedmioty wykreowane pod jego skrzydłami są na równi funkcjonalne jak i dekoracyjne. Styl ten ma w sobie zarówno cechy nowoczesności, jak i czerpie z tradycyjnych źródeł – stąd wynika jego szeroko pojęta niejednorodność.

Geometria to główny, nieodłączny element, który towarzyszy stylowi Art-Deco. Możemy zaobserwować go głównie na dekoracyjnych fornirach, printach tkanin, tapet czy dywanów. Najbardziej popularne są motywy koła, kwadratu, rombu czy prostokąta. Nie bez powodu mówi się, że styl ten podporządkowuje się tak zwanej dyscyplinie przestrzennej.

Art-Deco to również synonim jakości i bogactwa. Ceny zdobionych mebli sięgają zawrotnych sum, szczególnie, gdy wykonane są z wysokojakościowych materiałów, po które z chęcią sięga wspomniana stylistyka. Złoto i srebro, naturalne skóry, marmur, brąz czy egzotyczne drewno to tylko niektóre z surowców, które często goszczą we wnętrzach Art-Deco. Uzupełniają je chromowana stal, gładkie szkło czy ebonit.

Awangarda, perfekcja i syntetyczność – tak w zarysie można uogólnić styl Art-Deco. Czy Wy również jesteście jego fanami? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. ładne zdjęcia i ciekawy artykuł, może mi się przyda w trakcie projektowania mojego domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.