Często dajemy się ponieść świątecznej atmosferze i już w początkowym okresie grudnia dopada nas prawdziwa świąteczna gorączka. Zaopatrujemy się w choinki, bombki, łańcuchy, światełka i tysiące świątecznych drobiazgów. Intensywne poszukiwania prezentów, przystrajanie domowych pieleszy, przygotowywanie świątecznych potraw… można się zmęczyć, prawda?

sztućce święta

A chyba nie o to chodzi. Święta to czas odpoczynku, pojednań i pozytywnych wibracji. Co zrobić, by ten magiczny czas kojarzył nam się z prawdziwą wigilijną atmosferą, którą znamy tylko z amerykańskich filmów? Poniżej krótki poradnik, który na pewno pomoże Wam odnaleźć prawdziwą esencję świąt 😉

PAKOWANIE PREZENTÓW

prezenty na boże narodzenie

By zaoszczędzić sobie stresu związanego z kupnem świątecznych prezentów radzimy zaopatrzyć się w nie o wiele wcześniej. Z reguły o tej zasadzie przypominamy sobie już, gdy na kalendarzu widzimy mniej więcej dzień 20 grudnia 😉 Jak wiadomo w okresie przedświątecznym sklepy pełne są ludzi, którzy również na ostatnią chwilę pozostawili zaopatrzenie się w świąteczne upominki. Często nie bierzemy pod uwagę również tego, że w sklepach internetowych wysyłka może znacznie opóźnić się ze względu na wzmożoną ilość zamówień i bardziej eksploatowaną pracę kurierów. Gdy nasze świąteczne prezenty przygotujemy sobie odpowiednio wcześniej, grudniowe popołudnia będziemy mogli spędzić na o wiele bardziej przyjemnej i relaksującej czynności, tj. pakowaniu naszych świątecznych upominków. Samo pakowanie prezentów ma też wymiar czysto dekoracyjny, więc o wiele przynajmniej będzie nam patrzeć na świąteczne drzewko pod którym leżą idealnie wkomponowane torebki, pudełka czy świąteczna papeteria.

DEKORACJA STOŁU

świąteczna dekoracja stołu

Wigilijny stół to nie tylko 12 potraw. To również manifestacja świątecznej symboliki i dekoracyjnego kunsztu. Warto więc na spokojnie przemyśleć jego układ i skompletować potrzebne elementy. Z pewnością bazę w postaci zastawy stołowej mamy skrzętnie schowaną na najwyższej kuchennej półce. Nie pozostaje nam nic innego jak wyciągnąć ją wcześniej i odświeżyć. Świąteczny stroik, który umieścimy w centralnej części stołu również możemy przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Przemyślana koncepcja stołu pozwoli na skupienie się na przygotowaniu świątecznych smakołyków, które dopełnią świąteczną atmosferę.

CHOINKA I ŚWIĄTECZNE GADŻETY

świąteczna dekoracja

Ci , którym ubieranie choinki kojarzy się z mozolnym nawlekaniem nitek na bombki i bólem (tak bólem :D) spowodowanym przez liczne rany kłute na które naraża każde drzewo iglaste, wpadli na genialny pomysł. Po okresie świątecznym zabezpieczają choinkę nie ściągając z niej żadnych świątecznych dekoracji. Sprytne, prawda? Jeśli chodzi o dekorację okien, komód, półek i stolików również możemy ułatwić sobie nieco to zadanie. Jeśli na naszych półkach czy regałach na co dzień urzędują przeźroczyste wazony, możemy umieścić w nich kilka bombek i LEDowych światełek. Efekt będzie iście świąteczny a nie będzie wymagał od nas dużego nakładu pracy i czasu. Świece w neutralnych barwach wystarczy musnąć odrobiną sprayu czy brokatu lub owinąć wstążką i przystroić iglastą gałązką.

FILOZOFIA HYGGE

relaks w święta

Gdy nasze ozdoby i prezenty są gotowe, możemy śmiało nastroić się świątecznie. Pomoże w tym zdecydowanie grzane wino z przyprawami korzennymi i soczystym kawałkiem pomarańczy, które rozniesie po domu świąteczny aromat. Na medal spisze się również gorąca czekolada z goździkami, karmelem i orzechami. W takiej atmosferze pozostaje tylko oczekiwać świąt i cieszyć się nimi całymi sobą!