Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie aranżacyjne, na które decyduje się coraz więcej osób. Jej zalety doceniło wielu architektów planujących przestrzeń nowych inwestycji mieszkalnych. Takie zagospodarowanie przestrzeni sprawdza się zarówno w dużych domach jak i skromnych kawalerkach. Pomysł – jak każdy – posiada swoje wady i zalety. Większość z nich postaramy się nakreślić w dzisiejszym wpisie.

salon z aneksem kuchennym

kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon to patent na zintegrowanie kilku funkcjonalności w jednej przestrzeni. Pozwala na zagospodarowanie aranżacyjne miejsca, którego ubywa zwykle przez postawienie ścianki działowej w tradycyjnych pomieszczeniach. Z tego powodu tak często łączy się kuchnię z salonem w kawalerkach. Zabieg ten optycznie powiększa przestrzeń. Decydując się na salon z aneksem kuchennym warto zadbać o to, by te dwa ogniwa miały między sobą wyraźnie zaznaczoną granicę. Może nią być barek, kontuar, wyspa kuchenna, stół z krzesłami, sofa czy nawet przesuwne drzwi (np. z pleksi, które przepuszcza światło) czy parawan.

salon z aneksem kuchennym

kuchnia otwarta na salon

Kuchnia łączona z salonem to integracja nie tylko funkcjonalna, lecz również wizualna. Postarajmy się zatem, by pokrycie podłóg na obu przestrzeniach było takie same, lub bardzo podobne. Ważnym detalem jest również kolorystyka. Powinna być spójna lub nawzajem się uzupełniająca. Połączenie kuchni i salonu w jednym pomieszczeniu pozwala również na optymalny dostęp do promieni słonecznych. Szczególnie ma to uzasadnienie, gdy po oddzieleniu kuchnia nie ma dostępu do okien.

salon z aneksem kuchennym

kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon ma jednak swoją nieco ciemniejszą stronę. Decydując się na takie połączenie będziemy musieli liczyć się z tym, że tak zagospodarowana przestrzeń wymaga większej dbałości o porządek. Mankamentem jest również fakt, że do salonu przenikać będą wszelkie kuchenne aromaty i zapachy, nie mówiąc już o hałasie wydawanym przez kuchenne sprzęty takie jak mikser czy blender. Oczywiście, należy również trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. W kuchni łatwo o poparzenia, kurki od piekarnika zawsze wzbudzają zainteresowanie młodszych dzieci. Minusy takiego zagospodarowania możemy dotkliwie odczuć szczególnie latem. Ciepło generowane w kuchni rozprzestrzeni się do salonu zwiększając temperaturę w tym pomieszczeniu. Słabą stroną salonu z aneksem jest również fakt, że znacznie ogranicza ono swobodę urządzania wnętrza. Musimy zadbać o to, by oba pomieszczenia były ze sobą spójne wizualnie.

salon z aneksem kuchennym

salon z aneksem kuchennym

Podsumowując, kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie optymalne jeśli odpowiadają nam drobne niedociągnięcia, które niesie za sobą to rozwiązanie. Pamiętajmy, że przy odpowiednim użytkowaniu ta idea aranżacyjna stanie się perełką naszego domu!

Obrazy użyte na wizualizacjach: