Są tanie, wytrzymałe, modne, a do tego EKO. Na punkcie palet już kilka lat temu kompletnie oszalał świat dekoracji wnętrz. Dlaczego? A to dlatego, że kryją w sobie nieograniczony potencjał aranżacyjny. Palety zostały zaadaptowane jako półki, stoliki nocne, kawowe i kuchenne, łóżka, szafki na buty, a nawet jako biurka. Czynnikiem sprzyjającym tak szerokiej ekspansji palet w sferę dekoracji wnętrz jest ich harmonijne wpasowywanie się w niezliczoną ilość stylów. Walory europalet wykorzystać można urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, eko, rustykalnym, prowansalskim, shabby chic, a nawet w industrialnych aranżacjach.

7 POMYSŁÓW NA MEBLE Z EUROPALET

PÓŁKIpółki z europalet

półki z europaletŁÓŻKA

łóżko z europalet

łóżko z europalet

SZAFKA NA BUTY

szafka na buty z palet

STOLIK KAWOWY

stolik kawowy z europalety

stolik kawowy z europalety

BIURKO

biurko z europalet

SZAFKI NOCNE

szafka nocna z europalety

szafka nocna z europalety

STÓŁ KUCHENNY

stół kuchenny z europalety

DIY DLA KAŻDEGO

Palety we wnętrzu – świetny pomysł. Ale skąd je wziąć? Na portalach aukcyjnych dostaniemy ich na pęczki – dodatkowo w bardzo korzystnych cenach. W zależności od rozmiaru i stanu eksploatacji (nowe, używane) ceny szacują się od 10 do 120 zł za sztukę. Dla tych, którzy preferują tradycyjne zakupy – polecamy skupy palet. W każdym województwie jest ich przynajmniej kilka.

regał z palet

regał z europalet

Ok – mamy nasze palety, ale co dalej? W stanie surowym nie prezentują się nazbyt korzystnie. W ruch idzie więc szlifierka lub papier ścierny. Nasze palety muszą być dokładnie wyczyszczone, należy pozbyć się wszelkich nierówności i drzazg. W procesie produkcji palet używa się zarówno drewna miękkiego jak i twardego. Jest więc w różnym stopniu ścieralne. Starajmy się, by powierzchnia w etapie finalnym była jak najbardziej wygładzona i równa. Kolejny etap to oczyszczanie palety z pyłu i odpadów powstałych w wyniku szlifowania.

skrzynka z palety

półki i stolik z palet

Tak przygotowane drewno czeka na poddanie się jeszcze jednemu procesowi – gruntowania. Surowe drewno wymaga impregnacji. Jeśli chcemy zachować naturalny odcień palety wystarczy bejca lub lakier do drewna. Możliwe jest również zastosowanie farb do drewna. W tym przypadku nie musimy zabezpieczać uprzednio desek za pomocą impregnatów. Farba sama w sobie zabezpieczy paletę przed zniszczeniem. Ciekawy efekt wizualny otrzymamy przy zastosowaniu na pół transparentnej, białej farby. Tak ozdobione palety znakomicie prezentować będą się w klimacie shabby. Podczas malowania zwróćcie uwagę, by malować drewno wzdłuż jego słojów. W przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne „zadziory”.

półka z europalet

łóżko z palet

Meble z palet są wyjątkowe z kilku względów. Wykonane samodzielnie – są unikatowe i wyjątkowe. Poprzez powtórne wykorzystanie – recykling – dbamy o środowisko. Dzięki wytrzymałości (pierwotnie wykorzystywane  były przecież głównie w branży transportowej) – posłużą nam przez długie lata!

półki z europalet

szafki nocne z palet

Czy nasz artykuł okazał się dla Was przydatny? A może macie za sobą pierwsze doświadczenia z europaletami i chcecie podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami? Czekamy na Wasze komentarze!

Obrazy użyte na wizualizacjach: