Elegancja Francja – czyli kilka słów o stylu francuskim we wnętrzach

Wyobraźcie sobie, że na jeden dzień możecie zamieszkać w dowolnym miejscu na świecie. Gdzie poniosłaby Was fantazja? Egzotyczna chatka na Karaibach, luksusowy apartament w Dubaju, czy wiejski dworek w Prowansji? Ile głów, tyle kierunków. My pragniemy przenieść Was dzisiaj w miejsce, gdzie historia łączy się z teraźniejszością, przepych z minimalizmem, a lekkość formy z duchem awangardy. Wiecie już, gdzie jesteśmy? Dzisiejsza podróż zaprowadzi nas wprost do paryskiego apartamentu, gdzie znajduje się najbardziej perfekcyjny rodzaj eklektyzmu, jakiego możemy doszukać się w dziedzinie sztuki urządzania wnętrz.

Paryż to stolica mody, elegancji i sztuk dekoracyjnych. Nie dziwi więc, że również w podejściu do wystroju wnętrz uznawany jest za autorytet. Droga do sukcesu utorowała się na przełomie wielu stuleci, a jej współczesny charakter to wynik mistrzowskiego rekonesansu wszystkich części składowych, jakie współtworzyły i współtworzą jego wizerunek. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy naszkicować Wam ramy w jakich został osadzony styl francuski. Usiądźcie wygodnie i rozpłyńcie się w opowieści o najpiękniejszych miejscach w Paryżu!

Paryskie wnętrza kojarzone są z otwartą przestrzenią. Mieszkania z wysokimi sufitami, salony otwarte na kuchnię lub taras to architektoniczne zabiegi, których nie brakuje we francuskiej architekturze. Wrażenie otwartej przestrzeni podbijają również kolorystyka. Ściany francuskich apartamentów otoczone są lekkimi beżami, szarościami a także całą paletą pasteli.

We współczesnych francuskich apartamentach czuć, że choć są one wierne tradycji, to na tym samym poziomie idą z duchem czasu. Obok designerskich nowinek w postaci oryginalnych luster, lamp stojących czy współczesnych rzeźb znajdziemy ludwikowskie meble o opływowych kształtach i wyszukanych zdobieniach. Konsole, szezlongi czy toaletki są nawiązaniem do ikon francuskiej sztuki ornamentacyjnej. Na bogactwo zdobnicze składają się tutaj głównie motywy zaczerpnięte z natury.

Francuskie wnętrza to eklektyzm w każdym calu. Obok klasycznych odniesień do epoki ludwikowskiej dopatrzyć można się elementów zaczerpniętych z wystawnego stylu glamour. Kryształowe żyrandole, barokowe tapety czy liczne pikowania to cechy, które łączą oba style w jednym punkcie.

Styl paryski lubuje się w symetrii. Ułożone naprzeciwko siebie sofy , parzysta ilość dekoracji to dowód na to, że perfekcyjni w każdym calu paryżanie uwielbiają szeroko pojęty dualizm aranżacyjny.

Paryskie wnętrza do również szlachetne materiały. Znajdziemy je nie tylko na tapicerowanych sofach, zasłonach, ale także na ścianach. We francuskich wnętrzach często używa się tapet wykonanych z adamaszku, jedwabiu czy muślinu.

W apartamentach w duchu francuskim nie może zabraknąć ściennej sztukaterii. Eleganckie zdobienia są kwintesencją paryskich wnętrz, które słyną z elegancji i szyku.

A co Wy sądzicie o stylu francuskim? Zainspirował Was do zmian we własnym wnętrzu?

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. troszkę jak dla mnie za dostojny, jak to styl francuski 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.