Dekoracje z wykorzystaniem cięcia laserowego – nowy wnętrzarski trend

Cięcie laserowe (z ang. laser cutting) to technika, która odnalazła swoją niszę w dziedzinie dekoracji wnętrz. W skrócie opisać ją można jako drążenie otworów przy wykorzystaniu gorących promieni lasera oraz gazu technicznego o dużej czystości. Wydrążanie, w zależności od stosowanego materiału może odbywać się w formie spalania, stapiania lub sublimacji. Do cięcia laserowego nadają się materiały o stosunkowo dużym poziomie „miękkości”. Głównie wykorzystuje się drewno w różnorakiej formie (sklejki, płyty MDF I HDF, korek, drewno lite lub szlachetne). Do laserowych cięć nadaje się również pleksi, blacha czy akryl.

Najnowsze trendy wnętrzarskie zwiastują, że laser cutting utorowało sobie własną ścieżkę w sferze dekoracyjnej. Ażurowe układy pięknie komponują się zarówno na dodatkach, rękodziele artystycznym, modelach architektonicznych jak i wszelkiego rodzaju konstrukcjach mebli.

Modnym elementem wystroju wnętrz w ostatnim czasie stały się cięte laserowo balustrady schodowe. Stalowe ażury wkomponowuje się w projekty na dwa sposoby: jako nośną konstrukcję schodów lub wypełnienie balustrady odpowiednim wzorem.

Technika ta znalazła również szerokie zastosowanie przy produkcji parawanów oraz drzwi przesuwnych. Układy wzornicze prezentują się na nich naprawdę imponująco!

Jeśli chodzi o wykorzystanie cięcia w zdobieniu mebli to w niektórych przypadkach mamy do czynienia z prawdziwymi dziełami sztuki. Oczywiście istnieją tu pewne ograniczenia, występujące w zależności od materiału z jakiego wykonany jest stelaż meblowy. Kiedy mamy do wycięcia wzór na bardzo twardej powierzchni to niekiedy korzystniejsze będzie zastosowanie cięcia wodą.

Laser cutting cieszy się powodzeniem również w produkcji dekoracyjnych płytek 2D i 3D.  Takie płytki wykonuje się głównie na drewnopodobnej płycie HDF lub litym drewnie.

Największą zaletą cięcia laserowego jest to, że mamy tutaj prawdziwą dowolność projektową. Jeśli zlecimy komuś stworzenie projektu w programie graficznym (lub zdecydujemy się zaprojektować go sami!) możemy wygrawerować lub wyciąć dosłownie każdą formę dekoracyjną.

A Wy macie już w swoich mieszkaniach mebel lub gadżet wykonany tą techniką? Pochwalcie się swoimi zdobyczami w komentarzach!

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Wspaniale wyglądają te dekoracja, a szczególnie schody!

  2. Pięknie wyglądają te dekoracje, a szczególnie płytki przyklejone do ściany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.