Jadalnia to z pewnością wyjątkowe miejsce w każdym domu. Przy jadalnianym stole spotykamy się podczas codziennych posiłków i rodzinnych uroczystości. Warto więc wygospodarować osobne pomieszczenie na tę część naszego lokum. Lecz co zrobić gdy metraż naszego mieszkania nie pozwala na urządzenie tego typu pomieszczenia? Nic straconego. Jadalniany zakątek harmonijnie wkomponuje się w przestrzeń kuchenną. Stylowo dopełni także niejeden salon. Jadalnianą przestrzeń da się wpasować również w niewielką kawalerkę. VAKU-DSGN pragnie zaprezentować Wam dzisiaj garść inspiracji na to jak zaplanować urządzenie tego typu wnętrza.

PRZESTRONNA JADALNIA

jadalnia duża

Przestronna jadalnia to smakowity kąsek dla niejednego projektanta wnętrz.

jadalnia duża

Styl i elegancja to nieodłączne atrybuty jadalni urządzonych w stylu tradycyjnym.

Jeśli posiadacie duże mieszkanie lub dom, w którym bez problemu można urządzić osobną jadalnię, to jesteście w bardzo komfortowej sytuacji. Udekorowanie tego pomieszczenia pod względem funkcjonalności i stylu nie powinno stanowić większego problemu. Na dużej przestrzeni możemy zdecydować się zarówno na stół prostokątny, kwadratowy, okrągły czy owalny. Jeśli przestrzeń jest wyjątkowo duża, bazowe wyposażenie jadalni – stół i krzesła – uzupełnić możemy o gustowne komody, gdzie wyeksponować można elegancką zastawę, wazony czy sztućce.  Powyżej kilka propozycji na urządzenie obszernej jadalni zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym.

JADALNIA W KUCHNI

Jadalnia kuchnia

Trendem ostatnich sezonów jest jadalnia w stylu barowym. To praktyczne rozwiązanie dla mniejszych mieszkań.

Jadalnia kuchnia

Kuchnia połączona z jadalnią daje gwarancję na to, że salon stanie się wyłącznie wypoczynkową częścią naszego domu.

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie miejsca na jadalnię w kuchni. W tym przypadku jadalnia może nabrać mniej tradycyjnego charakteru. Stół można zastąpić wysokim blatem a krzesła barowymi hokerami. Jeśli jesteście jednak tradycjonalistami, pozostawiamy Was ze sporą dawką aranżacji w bardziej klasycznej formie. Ciekawym pomysłem jest oddzielenie części jadalnianej od kuchennej drewnianym parawanem (patrzcie powyżej). Ten mały zabieg nada Waszym posiłkom intymnego charakteru, dzięki któremu poczujecie się jak w kameralnej restauracji. Zaletą umiejscowieniem jadalnianego zakątka w kuchni jest również to, że mamy pod ręką wszystkie kuchenne sprzęty a podłogi wykonane z kafelek są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości.

JADALNIA W SALONIE

Jadalnia salon

Jadalnia połączona z salonem to kwintesencja stylowego wnętrza.

Jadalnia salon

Salon i jadalnia łączą się w spójną całość. Po smakowitym posiłku każdego z nas nachodzi ochota na chwilę odpoczynku na wygodnej kanapie.

A co powiecie na jadalnię w salonie, a nie w kuchni? Umieszczenie jadalnianego stołu i krzeseł w tej części domu zdecydowanie nadaje rodzinnego charakteru. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy codziennie przesiąkać wszystkimi kuchennymi aromatami. Połączenie salonu z jadalnią jest jednak pod pewnymi względami nieco ryzykownym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli nasz salon postanowiliśmy zaaranżować w jasnej kolorystyce, dekorując podłogi dywanami w jasnych odcieniach a stół białym obrusem. Podczas spożywania posiłków nie trudno o plamy i resztki jedzenia. Opcja jadalni w salonie to wariant zdecydowanie nie dla pedantów 😉

JADALNIA W WERSJI MINI

Jadalnia mała

Jadalnia w wersji mini nie musi być nudna. Stwórzcie romantyczny zakątek, który będzie idealnym miejscem na kolacje we dwoje.

Jadalnia mała

Małe jadalnie idealnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu minimalistycznym.

Na koniec pragniemy uspokoić właścicieli małych mieszkań i kawalerek. Wy także możecie urządzić efektowną jadalnię! Niekoniecznie trzeba porywać się na ogromne stoły z 6 krzesłami by stworzyć jadalniany zakątek. Dla małych pomieszczeń korzystniejsze będą niewielkie kwadratowe lub prostokątne stoły, które zajmują nieco mniej miejsca niż typowe stoły jadalniane. Jeśli jednak marzy nam się okrągły stolik to wybierzmy ten typowo kawiarniany, który nie będzie przeszkadzał nam podczas wykonywania codziennych czynności.