Beton architektoniczny – materiał który podbił serca wielbicieli stylów industrialnego oraz loftowego. Nadaje wnętrzu nowoczesności, ekskluzywnej surowości oraz sprawia, że przestrzeń, w której się pojawia – jest bardzo intrygująca w odbiorze. Czym jest beton architektoniczny? Z czym się go „je”? Jakie są jego zalety i wady? Na te wszystkie nurtujące pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Płyty betonu architektonicznego pod wieloma względami nie różnią się od zwykłego betonu konstrukcyjnego. Wyróżniają je w dużej mierze względy estetyczne. Beton architektoniczny odlewany jest w specjalnie do tego przeznaczonych formach. W procesie produkcji uzyskuje się jego różne kolory. W zależności od użytej pigmentacji możemy cieszyć się widokiem płyt w kolorze standardowych, jasnych i ciemnych szarości, antracytu, odcienia ceglastego oraz bieli. Przed wszystkimi, którzy zdecydowali się na udekorowanie wnętrza betonem architektonicznym jawi się również szeroki wachlarz wzorów, zarówno przestrzennych (kryształy, fale, mozaiki, moduły) jak i płaskich (heksagony, ramy, standardowe płaskie płyty). Oprócz wspomnianych walorów estetycznych poszczególne modele różnią się poziomem gładkości (płaskie, chropowate, porowate).
Trzeba przyznać, że beton architektoniczny pod względem technologicznym stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest materiałem niepalnym, nieścieralnym i niepylącym. Posiada małą wchłanialność wody, dzięki czemu możemy wykorzystywać go również do dekoracji pomieszczeń o dużej wilgotności, jak na przykład kuchnie czy łazienki. Oprócz wymienionych zalet jest również bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Znacząco poprawia także akustykę wnętrza. Decydując się na beton architektoniczny musimy jednak pamiętać, że jego ciężar jest dość duży. Nie należy go zatem używać w pomieszczeniach o niskiej nośności.
Wykorzystanie tego materiału nie ogranicza się jedynie do stylów industrialnego oraz loftowego. Beton wbrew pozorom jest bardzo uniwersalny jeśli chodzi o dostosowywanie się do różnych wnętrzarskich stylów. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie marmurowej terakoty, wzorzystych hiszpańskich płytek, mebli w połysku czy naturalnego drewna. Z tego powodu z powodzeniem możemy wprowadzić elementy betonu do aranżacji nowoczesnych, rustykalnych, a nawet glamour. Pamiętajmy jednak, że beton architektoniczny jest nieco topornym materiałem, nie łączmy go zatem z nadmierną ilością ciemnej kolorystyki oraz unikajmy go raczej w małych pomieszczeniach. Nie przesadzajcie także ze zbyt dużą ilością „surowych elementów”, by uniknąć efektu „niedokończonego remontu”.
Jak widzicie, beton architektoniczny to bardzo wdzięczny materiał do wykorzystania w wielu aranżacjach. Czy wykorzystacie go również u siebie? Dajcie znać w komentarzach 😉
Obrazy wykorzystane w wizualizacjach oraz obrazy z motywem betonu:
Deco-Panel
Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem są też panele gipsowe, ale to kwestia gustu co komu się podoba.