Beton architektoniczny – oryginalny sposób na dekorację wnętrza

beton architektoniczny w sypialni

Beton architektoniczny – materiał który podbił serca wielbicieli stylów industrialnego oraz loftowego. Nadaje wnętrzu nowoczesności, ekskluzywnej surowości oraz sprawia, że przestrzeń, w której się pojawia – jest bardzo intrygująca w odbiorze. Czym jest beton architektoniczny? Z czym się go „je”? Jakie są jego zalety i wady? Na te wszystkie nurtujące pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

beton w sypialni

beton architektoniczny w salonie

Płyty betonu architektonicznego pod wieloma względami nie różnią się od zwykłego betonu konstrukcyjnego. Wyróżniają je w dużej mierze względy estetyczne. Beton architektoniczny odlewany jest w specjalnie do tego przeznaczonych formach. W procesie produkcji uzyskuje się jego różne kolory. W zależności od użytej pigmentacji możemy cieszyć się widokiem płyt w kolorze standardowych, jasnych i ciemnych szarości, antracytu, odcienia ceglastego oraz bieli. Przed wszystkimi, którzy zdecydowali się na udekorowanie wnętrza betonem architektonicznym jawi się również szeroki wachlarz wzorów, zarówno przestrzennych (kryształy, fale, mozaiki, moduły) jak i płaskich (heksagony, ramy, standardowe płaskie płyty). Oprócz wspomnianych walorów estetycznych poszczególne modele różnią się poziomem gładkości (płaskie, chropowate, porowate).

industrialne wnętrze z betonem architektonicznym

beton w sypialni

Trzeba przyznać, że beton architektoniczny pod względem technologicznym stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest materiałem niepalnym, nieścieralnym i niepylącym. Posiada małą wchłanialność wody, dzięki czemu możemy wykorzystywać go również do dekoracji pomieszczeń o dużej wilgotności, jak na przykład kuchnie czy łazienki. Oprócz wymienionych zalet jest również bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Znacząco poprawia także akustykę wnętrza. Decydując się na beton architektoniczny musimy jednak pamiętać, że jego ciężar jest dość duży. Nie należy go zatem używać w pomieszczeniach o niskiej nośności.

beton architektoniczny

beton

Wykorzystanie tego materiału nie ogranicza się jedynie do stylów industrialnego oraz loftowego. Beton wbrew pozorom jest bardzo uniwersalny jeśli chodzi o dostosowywanie się do różnych wnętrzarskich stylów. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie marmurowej terakoty, wzorzystych hiszpańskich płytek, mebli w połysku czy naturalnego drewna. Z tego powodu z powodzeniem możemy wprowadzić elementy betonu do aranżacji nowoczesnych, rustykalnych, a nawet glamour. Pamiętajmy jednak, że beton architektoniczny jest nieco topornym materiałem, nie łączmy go zatem z nadmierną ilością ciemnej kolorystyki oraz unikajmy go raczej w małych pomieszczeniach. Nie przesadzajcie także ze zbyt dużą ilością „surowych elementów”, by uniknąć efektu „niedokończonego remontu”.

beton architektoniczny w jasnej szarości

beton architektoniczny antracyt

Jak widzicie, beton architektoniczny to bardzo wdzięczny materiał do wykorzystania w wielu aranżacjach. Czy wykorzystacie go również u siebie? Dajcie znać w komentarzach 😉

panel z betonu architektonicznego w salonieObrazy wykorzystane w wizualizacjach oraz obrazy z motywem betonu:betonbetonbeton trójkątygrafika z motywem betonu

kobieta róże brązowykolorowe ramy

mc donalds banksysurrealistyczna grafika

double exposure kobieta mężczyzna

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem są też panele gipsowe, ale to kwestia gustu co komu się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.