Recepta na wysokie wnętrze. Radzimy, jak je urządzić!

dwupoziomowe mieszkanie

Przestrzenny dom, a w nim wysoki salon z przeszkloną ścianą wypuszczoną na ogród to marzenie niejednego z nas. Taki aranżacyjny scenariusz znamy z kolorowych magazynów wnętrzarskich i zdjęć na Instagramie. Czasem jednak marzenie o ogromnym domu się spełnia i stajemy przed szeregiem wyzwań związanych z wystrojem nowo zakupionej nieruchomości. Faktem jest, że domy z wysokimi pomieszczeniami wyglądają efektownie i luksusowo. Miejmy jednak świadomość, że dokonując takiego wyboru trzeba mieć na uwadze kilka czynników, które mają wpływ na komfort urządzania i użytkowania, jakby nie patrzeć, wymagającej przestrzeni. O urządzaniu właśnie takich wnętrz opowiemy Wam w dzisiejszym artykule.

salon z antresolą

wysokie wnętrze

Wnętrza z wysokimi sufitami mają tę zaletę, że można pozwolić sobie w nich na nieco więcej w kwestii aranżacyjnej. Można nadać im dwuwymiarowości decydując się na antresolę. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w dwupoziomowych mieszkaniach jak i okazałych willach. Dodatkową przestrzeń możemy wykorzystać na poczet domowego biura, sypialni lub strefy relaksu. Wysokie pomieszczenia to także dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Olbrzymie szafy lub regały pozwolą na ukrycie wszystkich zebranych przez nas przedmiotów, które niekoniecznie chcemy eksponować. Jedną z możliwości, o której wspomnieliśmy już na początku artykułu jest przeszklenie jednej ze ścian zewnętrznych. Daje to perspektywę ogromnego naświetlenia wnętrza oraz otwarcia i przenikania się obu przestrzeni, co daje wrażenie jeszcze większej okazałości. Wysokie ściany salonu lub sypialni pozwalają również na wykorzystanie we wnętrzu różnych dodatków, które niekoniecznie sprawdziłyby się w niskim mieszkaniu. Mowa tu między innymi o wielkogabarytowych obrazach czy żyrandolach i lampach z długimi kablami. Wysokie wnętrza szczególnie dobrze prezentują się, gdy urządzimy je w stylu industrialnym lub loftowym.

wysokie wnętrze w stylu loftowym

industrialne wnętrze z wysokim sufitem

Wysokie ściany to jednak także kilka kwestii problematycznych, o których nie należy zapominać. Głównym problemem, z którym borykają się właściciele tego typu wnętrz to spore straty ciepła. W wysokich pomieszczeniach ucieka ono do góry. Docieplanie domów z wysokimi sufitami wiązać się może zatem z wyższymi kosztami. Napotkać można również na problemy z akustyką. Tzw. „gołe ściany” wielokrotnie odbijają dźwięki. W efekcie gorzej odczuwamy ich docieranie. Jeśli nasz dom jest wielopoziomowy, to pamiętajmy, że każde dodatkowe centymetry danego pomieszczenia równają się z dodatkowymi stopniami schodów. Oprócz wspomnianych niedogodności warto mieć na uwadze dość trywialny, lecz niezwykle istotny wątek. Podczas porządkowania przestrzeni będziemy mieli utrudniony dostęp do niektórych jego elementów, np. żyrandola czy wysokiej półki, czy okien.

industrialna sypialnia z wysokim sufitem

wysoki dom z przeszklonym salonem

Jeśli nie zniechęciło Was tych kilka problemów to gorąco zachęcamy Was do poszukiwania wnętrz właśnie z wysokimi sufitami. Jest to naprawdę ciekawa aranżacyjnie przestrzeń, z której będziecie zadowoleni!

loftowa jadalnia z wysokim sufitemsalon z wysokimi ścianami

Obrazy wykorzystane w wizualizacjach:

obraz z motywem betonukolorowy obraz w stylu abstrakcyjnym

obraz z motywem żurawi i bambusa

obraz z motywem odlatujących żurawi

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Uwielbiam loftowe wnętrza, wyglądają niesamowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.