6 projektów za które pokochaliśmy Arne Jacobsena

Arne Jacobsen to postać, która jednoznacznie kojarzy się ze sztuką duńskiej dekoracji wnętrz. Szerszemu gronu odbiorców znany był jako projektant mebli, jednak jak sam podkreślał – przede wszystkim był architektem. Na jego koncie odnotować można niezliczoną ilość projektów architektonicznych nurtu modernizmu. Zaskakująco nowoczesna forma, której nie powstydziliby się najlepsi współcześni nam projektanci – sprawia, że trudno uwierzyć, iż większość jego projektów powstała w połowie dwudziestego wieku. Zobaczcie sami, jakie perełki mogą zdobić Wasze wnętrza dzięki niezwykłej wyobraźni tego zdolnego duńskiego architekta:

EGG CHAIR

Ten klasyczny model fotela powstał w roku 1958 dla jednego z kopenhaskich hoteli. Kształt fotela jest opływowy, owalny – przypominający kurze jajko. Jest również niezwykle wygodny. Wykonywany jest po dziś dzień, wyłącznie z najwyższej jakości materiałów. Do tej pory jest towarem luksusowym – ceny oryginalnych foteli EGG przybierają zawrotne ceny.

SWAN CHAIR

To niemal bliźniaczy projekt Arne Jacobsena z tego samego roku. Tak jak jego poprzednik, stanowił wystrój hotelu Radisson SAS Royal. Można go również spotkać w słynnym Danmarks Nationalbank. Jego fundament stanowi aluminiowy szkielet o podstawie gwiazdy. Wykonywany jest w kilku rodzajach luksusowych skór oraz obić tapicerskich.

ANT CHAIR

To produkt, który produkowany jest na skalę masową. Do tej pory sprzedało się około 6 milionów egzemplarzy tego niezwykłego projektu. Jacobsen zaprojektował go w roku 1952 dla jednej z duńskich firm farmaceutycznycvh – Novo Nordisk. Cechami wyróżniającymi krzesło ANT są opływowe kształty, lekkość oraz stabilność. Ciekawą cechą projektu jest to, że krzesło ma tylko 3 nogi. Pierwotnie wykonywane z forniru na stelażu z aluminiowych nóżek. Współcześnie krzesła ANT wykonuje się również z litego drewna i plastiku.

SERIES 7

Krzesła Series 7 zostały zaprojektowane przez wspomnianego architekta z okazji wystawy H55, która miała miejsce w Szwecji. Specjalnie na tę okoliczność Jacobsen zaprezentował krzesło, które zostało następcą słynnego ANT chair. Wykorzystano w nim nową wówczas technologię nadawania kształtu okleinie pod wpływem ciśnienia. Obecnie – wykonywane zarówno w obiciach skórzanych jak i w drewnie.

DROP CHAIR

Kolejne krzesło zaprojektowane na potrzeby kopenhaskiego hotelu. Wykorzystane zostało w hotelowym barze oraz lobby. Jacobsen nadał mu opływowy kształt łezki, który znakomicie dopasowuje się do kształtu ciała.

LAMPY AJ

To seria lamp zaprojektowana jak większość meblarskich projektów Jacobsena na potrzeby wspomnianego we wcześniejszej części artykułu hotelu w Kopenhadze. Wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone zostały w ruchome abażury. Ten futurystyczny jak na ówczesne czasy projekt jest do dziś produkowany przez firmę oświetleniową z wieloletnią tradycją – Louis Poulsen – która miała przyjemność współpracować z Arne Jacobsenem.

Arne Jacobsen zapisze się w naszej pamięci jako perfekcjonista o niebanalnym myśleniu. Ponadczasowość i wyjątkowość jego projektów na stałe zapisała go w kanonie najbardziej nowatorskich projektantów.

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Oszczędność kolorów, ale nadal, klasa sama w sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.