6 nowoczesnych prądów w malarstwie, które nas inspirują

Sztuka nowoczesna zaskakuje oryginalną formą, odchodzi od realistycznego oddawania form rzeczywistości. Surrealizm czy ekspresjonizm abstrakcyjny to tylko niektóre z awangardowych prądów, które zainspirowały tysiące twórców. Nowoczesne wizje artystyczne wielkich artystów stały się inspiracją również dla nas. Natchnieni nowymi tendencjami w sztuce postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka wyjątkowych projektów, w których dopatrzyć się można energii płynącej ze współczesnych trendów malarskich.

SURREALIZM

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać najbardziej rozsławionego przedstawiciela tego kierunku w sztuce. Salvador Dali – największy umysł surrealizmu – w najbardziej kunsztowny sposób przekazał w swoich dziełach odejście od realizmu. Surrealistyczną wizję absurdu i sennych halucynacji przedstawia również nasz nowoczesny obraz „Wehikuł wyobraźni”.

surrealistyczny obraz

KONSTRUKTYWIZM

Początki konstruktywizmu datuje się na lata 20 XX wieku. Jego prekursorzy – Wassily Kandinsky czy rosyjski twórca polskiego pochodzenia Kazimierz Malewicz – starali się w swoich dziełach przekazać czystą formę futuryzmu. Poprzez proste formy geometryczne uwidaczniane w obrazach starali się odejść od skojarzeń ze światem realnych przedmiotów. „Karminowy sen” to odzwierciedlenie konstruktywistycznych założeń. Jeśli chcecie wejść w jego odrealniony świat, ten obraz Wam na to pozwoli.

obraz - konstruktywizm

KUBIZM

Arcymistrzem Kubizmu jest Pablo Picasso. Jego dzieła obiegły cały świat. Śladem za ciekawą koncepcją jego twórczości postanowiliśmy przedstawić Wam jeden obrazów dostępnych w naszej kolekcji. „Kurtuazyjne damy” to kubistyczne odrzucenie reguł perspektywy i uproszczona wizja elementów kompozycji.

obraz - kubizm

EKSPRESJONIZM ABSTRAKCYJNY

Ewenementem nowoczesnej sztuki jest fakt, że ponad formą dzieła wyrasta jego treść. Wiedział o tym Jackson Pollock, który wysławił swoje dzieła opierając się na nacechowanych emocjonalnie dziełach, których bazą było malarstwo gestu. Oprócz spontanicznych ruchów pędzla, nośnikiem emocji dzieł ekspresjonizmu abstrakcyjnego są barwy. Naszą propozycją w tym temacie jest obraz „Nabaziando” łączący w sobie wszystkie opisane tutaj cechy.

obraz - ekspresjonizm abstrakcyjny

OP-ART

Niezwykle ciekawym prądem w sztuce nowoczesnej jest również Op-art. Opierający się na złudzeniach optycznych i efektach świetlnych kierunek w sztuce po dziś dzień świeci triumfy we współczesnych galeriach sztuki. A co powiecie na obraz „Mistyfikacja” będący artystycznym wyrażeniem tego gatunku?

obraz - op-art

POP-ART

Pop-art to ikona sztuki nowoczesnej. Na czele z Andym Warholem podbiła serca wielbicieli sztuki współczesnej. Powstała w latach 50 XX wieku. Za punkt wyjścia obrała sobie wytwory kultury masowej, takie jak filmy, komiksy, telewizję i słynne loga produktowe. I choć tytuł naszego obrazu to „Amerykański sen”, to możecie go przeżyć na jawie dekorując swoje mieszkanie naszym płótnem.

obraz - pop-art

A co Wy uważacie o nowych standardach sztuki? Czy któraś z artystycznych form przypadła Wam szczególnie do gustu? Czekamy na Wasze opinie!

Wzory wspomniane we wpisie znajdziecie tutaj:

← Previous post

Next post →

7 Comments

  1. Konstruktywizm, czyli coś co mnie ostatnio bardzo interesuje. Super, że tutaj trafiłam.

  2. Ostatnio zastanawaiłem się nad obrazem do salonu. Niestety nie znam się na prądach malarskich, ale wiem, że popularne są teraz grafiki różnych miejsc inspirowane mapami. Np. Zdjęcie nitki toru formuly 1 jako ozdoba na sciane.

  3. Ja wiele inspiracji czerpię z pobytu w pięknych galeriach – np. moją ulubioną jest galeria V.A. w Wysogostowie pod Poznaniem. Trzeba niby dojechać, ale wg mnie warto 😉

  4. Mi udało się zakupić obraz ręcznie malowany, który idealnie pasuje do naszej aranżacji salonu.

  5. Witam, zajmuję się malarstwem ale sztuka współczesna mnie jakoś nie pociąga, ale chyba trzeba sprobowac…….

  6. Dobry surrealizm jest na wagę złota. Uniwersalny, ponadczasowy, ciekawy i piękny. Odpowiednio dobrany pasuje do każdego wnętrza. Mój ulubiony nurt w sztuce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.