Styl Industrialny miał swój początek w latach 50′ XX wieku. Przybył do nas zza oceanu, gdzie w czasach recesji starano się zaadaptować stare fabryki na pomieszczenia mieszkalne. Wówczas – przymus wynikający z zapotrzebowań społecznych i ekonomicznych, dziś – oznaka luksusu i ekskluzywności. Jego sztandarowe cechy to chłód, surowa estetyka i minimalizm. Dziś postaramy się przybliżyć Wam charakter tego wyjątkowego stylu. W kilku krokach pokażemy, jak tworzy się piękno w stylu loft.
Wnętrza w stylu industrialnym są zwyczajowo wysokie i przestrzenne. Podział pomieszczeń ogranicza się do minimum. Uzupełnia się je o duże okna, które dodatkowo nadają wrażenia otwartej przestrzeni.
Kolorystyka LOFT-ów zdominowana jest przez jasne i chłodne barwy. Biele i szarości stanowią bazę, która obowiązkowo musi znaleźć się w tak urządzonym pomieszczeniu. Czasem surowość kolorystyki wnętrz industrialnych uzupełnia się mocniejszym, żywszym akcentem.
Przewrotność tego stylu polega na tym, że eksponuje on to, co zazwyczaj staramy się ukryć urządzając mieszkanie. Pierwsze skrzypce grają w nim rury, instalacje, surowe betonowe ściany, kable i cegły.
Innym ważnym aspektem jest prostota i minimalizm. Ilość przedmiotów ograniczona powinna być do minimum, a meble ustawione w jednym poziomie – daje to wrażenie porządku i braku niepotrzebnego zagospodarowania przestrzeni.
Czym w takim razie udekorować chłodne i surowe wnętrze? Postawcie na wielkie lampy wykonane z aluminium lub metalu, które stylizowane są na fabryczne oświetlenie. Meble wykonać można z pozostałości maszyn fabrycznych lub innych surowych materiałów, takich jak belki czy wsporniki.
Materiały używane do dekoracji pomieszczeń w stylu loft to głównie beton, cegła i metal. Nie brakuje w nim również drewna i szła, które uzupełniają surowy charakter wnętrz industrialnych.
Zobacz nas również: