Moda i dekoracja wnętrz – czy można to połączyć?

Czy wystrój wnętrz może iść w parze z trendami największych domów mody na świecie? Okazuje się, że tak! Co więcej, trend ten rośnie w siłę i staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, że znane nazwiska projektantów i luksusowy charakter promowanych przez nich marek wychodzi o krok dalej i zaczyna szukać odbiorców swoich ekskluzywnych wyrobów na nowych rynkach. W dzisiejszym artykule postaramy przedstawić Wam krótki przegląd kultowych projektantów mody, którzy stali się prekursorami tego trendu. Sprawdzimy, czy trendy modowe mogą być inspiracją dla projektowania wnętrz.

Pierre Cardin i jego pasja do projektowania wnętrz

Jednym z najbardziej znanych projektantów mody, który spróbował swoich sił w branży dekoracji wnętrz, był Pierre Cardin. Ten francuski projektant włoskiego pochodzenia studiował nawet swojego czasu architekturę. Ostatecznie jednak jego serce skradło krawiectwo, które doskonalił pod skrzydłami Christiana Diora. Artystyczny sznyt wypracował w nim również Salvador Dali, który był jego artystycznym przewodnikiem. Pierre Cardin, choć większość życia oddał projektowaniu mody, wdał się również w romans ze wspomnianą architekturą. Projektował meble awangardowe w swej formie, dla których inspiracją były jego wcześniejsze projekty, zaczerpnięte ze świata mody. W skutek tego powstały liczne projekty m.in. siedzisk i komód, które charakteryzowały mocne, zdecydowane kolory, geometryczne kształty i ostro zaznaczone linie.

Choć Pierre Cardin zasłynął swoją działalnością na rzecz dekoracji wnętrz, jego projekty w dużej mierze były mało użytkowe. W większości prezentowane były na licznych wystawach poświęconych właśnie tej twórczości. To jednak nie powstrzymywało artysty przed dalszym zgłębianiu się tej pasji. Twierdził bowiem, że fascynuje go sama kreacja, nie dąży on za modą na oślep. Zauroczenie projektanta architekturą i pasję do projektowania wnętrz dojrzeć można również w jego życiu prywatnym. Sam zamieszkał w futurystycznym domu, zwanym „Bąbelkowym pałacem”, który jest swoistym dziełem sztuki wykorzystywanym jako tło do licznych sesji zdjęciowych i teledysków.  Obecnie dom mody zmarłego już projektanta poszerzył ofertę o linię dla domu,  w której odnaleźć możemy tekstylia i sprzęty użytkowe oraz dekoracyjne.

Versace – dom to także moda

Drugim z projektantów, którego cechował umysł o szerokich horyzontach artystycznych był Gianni Versace. Wizytówką jego fascynacji światem dekoracji wnętrz jest willa Casa Casuarina w Miami. Budynek, który urzekł projektanta w latach dziewięćdziesiątych stał się niedługo potem jego domem. Dzieło architektury współczesnej, którego powstanie datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku, Giovanni postanowił udekorować według własnego gustu i upodobań. Sprowadził do niego sporo mebli z jego osobistej kolekcji, a same wnętrza są bardzo kolorowe i wzorzyste. Na podłogach i ścianach ułożone są liczne mozaiki, a cechą charakterystyczną wystroju jest rzadko spotykany niebieski marmur. Obecnie willa pełni funkcję hotelu w którym zachowana jest znaczna część jego autentycznego wystroju.

Pasja do dekoracji wnętrz przełożyła się na gałąź działalności biznesowej domu mody Versace. Obecnie możemy podziwiać szeroki wachlarz dodatków do domu sygnowanych mianem Versace Home Collection. Wśród nich znajdziemy takie dodatki jak talerze i kubki, wazony, poduszki dekoracyjne, ręczniki czy okleiny ścienne. Każdy produkt słynie z charakterystycznych dla Versace wzorów i mocno zaznaczonego logotypu marki.

Giorgio Armani – architektoniczny geniusz?

Trzeci, a zarazem ostatni z projektantów, przy twórczości którego chcielibyśmy się zatrzymać nieco dłużej jest Giorgio Armani. Zainteresowanie architekturą i dekoracją wnętrz tego twórcy odbiło się szerokim echem na całym świecie. Przygoda z dekoracją wnętrz rozpoczęła się w roku 1982, kiedy to Armani zaprojektował pierwszą lampę w kształcie swojego logo. Obecnie możemy podziwiać szereg budynków i wnętrz zaprojektowanych przez Armaniego, wśród których najbardziej znanym jest hotel w Dubaju, który wyszedł spod kreski samego kreatora mody.

Stworzył on również brand Armani/Casa. Istniejąca już od ponad 20 lat firma sprzedaje i wynajmuje luksusowe apartamenty, które w dużej mierze projektowane były przez samego Armaniego. Oprócz tego firma zajmuje się sprzedażą i dystrybucją luksusowej linii wyposażenia wnętrz. Kolekcje mebli i dodatków z linii Armani/Casa charakteryzuje wyrafinowana perfekcja. Poszczególne elementy kolekcji z nutą wirtuozji łączą się w spójną całość, która pozwala cieszyć się wnętrzem o nienagannym stylu.

Czy romans architektury z modą to chwilowa fascynacja?

Powiązań świata mody z branżą dekoracji wnętrz odnaleźć możemy o wiele więcej. Oprócz wspomnianych projektantów zainteresowanie tematem odnaleźć możemy w twórczości takich brandów jak Gucci, Fendi, Moschino czy Hermes. Na rodzimym rynku zainteresowanie dekoracją wnętrz dostrzec możemy w działalności Evy Minge czy Macieja Zienia. Całą działalność śmietanki projektantów, którzy odnaleźli się w świecie dekoracji wnętrz skwitować można znamiennym cytatem Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”, co z dużą dozą śmiałości przekłada się na uniwersalność styli wnętrzarskich, które pozostają we wnętrzach na o wiele dłużej niż sukienka w szafie, kupiona pod chwilą słabości do aktualnie rządzących trendów modowych.