Splatamy makramy – pomysły na wnętrzarskie ozdoby do samodzielnego wykonania

Nieubłaganie zbliża się jesień. Długie, jesienne popołudnia i wieczory będą upływać nam w domowym zaciszu. Warto ten czas wykorzystać na coś kreatywnego. Co powiecie na wykonanie własnej makramy? Jeśli zastanawiacie się co to takiego, już spieszymy, by wyjaśnić 😉

Makramy to nic innego jak plecionki ze sznurka. Wykonuje się je bez użycia szydełek, drutów czy igieł. Są to mniej lub bardziej skomplikowane sploty i węzły, które wykonujemy z pomocą własnych rąk. Sztuka ich wykonywania miała swój początek już w starożytności. Makramy wykonywane były między innymi w Mezopotamii, Babilonii oraz Asyrii. Zdobiono nimi stroje, a także wykorzystywano w żeglarstwie i rybołówstwie. Obecnie makramy przeżywają swój renesans – są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz. Szczególnie korzystnie prezentują się w aranżacjach etno i boho.

Generalnie, poprzez makramę możemy rozumieć płaską, wyplataną ze sznurka ozdobę ścienną umocowaną na kijku lub patyku. Sztuka splotów jest jednak o wiele bardziej ciekawa. Oprócz splotów płaskich istnieją między innymi spiralne czy żebrowe. Dzięki połączeniu owych technik możemy cieszyć się różnymi ozdobami, np. osłonkami na doniczki, firanami, hamakami czy też abażurami na żyrandol. Możliwości jest wiele, zależą tylko i wyłącznie od naszej kreatywności i zapału.

Brzmi całkiem interesująco? Widzicie w tym pomysł na nowe hobby? Świetnie! Ale jak się do tego zabrać? Tak naprawdę nie potrzebujecie wiele. Do wykonania makramy będzie Wam potrzebny kawałek patyka, który będzie stelażem do wykonywania ozdoby oraz odpowiedni sznurek.

Tych ostatnich na rynku jest niezliczona ilość. Jeśli bliska jest Wam natura, to śmiało możecie wybrać te z surowców naturalnych – bawełniane, konopne lub lniane. Oprócz tego istnieje również szereg sznurków syntetycznych – spośród nich najczęściej wybierane są sznurki nylonowe. Każdy z nich ma inną strukturę i wygląd. Rozpoczynającym przygodę z makramami polecamy sznurki bawełniane. Trudniejsze, twardsze materiały zostawmy sobie na później, gdy będziemy wprawieni w sztukę wyplatania.

Pozostaje jeszcze kwestia splotu sznurka. W zależności od efektu końcowego jaki chcemy uzyskać możemy zdecydować się na sznurki plecione lub skręcane. Sznurki o splocie skręcanym, ze względu na swoją zdolność do rozwarstwiania warto wykorzystać w pracach, które na końcu chcemy zwieńczyć delikatnymi frędzlami.

Do ozdabiania makram można wykorzystać również delikatne ozdoby, takie jak koraliki, muszelki, wstążki czy guziki. Sztuka wytwarzania tego typu ozdób nie jest łatwa i wymaga sporo cierpliwości. Ciężką pracę rekompensuje jednak efekt końcowy, który jest naprawdę imponujący!


← Previous post

Next post →

3 Comments

  1. Makramy są super! Uwielbiam w każdej postaci i w każdym kolorze. Szkoda, że tak mało ludzi ma je we wnętrzach…

    • Makramy zyskują na popularności. Miejmy nadzieje, że wkrótce będzie ich we wnętrzach coraz więcej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.