Kontrast jest jedną z podstawowych zasad budowania zainteresowania wnętrzem. Dzięki zestawieniom kolorystycznym, które znacząco od siebie odbiegają aranżowane przestrzenie zyskują niebanalnego charakteru i urody. Kontrasty w procesie dekoracji mogą przybrać wiele wymiarów: począwszy od kontrastów stylistycznych, przez dwubiegunowe zestawienia faktur i materiałów, po odbiegające od siebie palety kolorystyczne. W dzisiejszym LOOKBOOKU skupimy się na tych ostatnich, udowadniając, że powiedzenie „przeciwieństwa się przyciągają” ma w sobie bardzo dużo prawdy!

Przygodę z kontrastami postanowiliśmy rozpocząć od zestawienia mocnych, nasyconych barw z nieco bardziej spokojnymi, pastelowymi, a nawet neutralnymi barwami. Takie połączenia sprawiają, że wnętrze zyskuje równowagę pomiędzy szaleństwem a harmonią. Zobaczcie sami jak jest niezwykle charakternie, a zarazem elegancko prezentuje się połączenie głęboko granatowej, welurowej kanapy z pastelowym akcentem różu na ścianie.

Druga para to połączenie dwóch prostych, lecz nasyconych kolorów, które de facto są barwami komplementarnymi. Innymi słowy – są parą barw, która wzajemnie się uzupełnia i stanowi zgraną całość. Widoczny jest tutaj mocny kontrast między słoneczną żółcią a intensywną, przygaszoną zielenią – oba kolory jednak dobrze czują się w swoim towarzystwie. Takie połączenie kolorystycznie pięknie wkomponuje się w trend botaniczny lub safari.

Równie efektownie prezentuje się zestawienie ze sobą dwóch barw, które mają ten sam walor – są barwami zimnymi, lecz na palecie kolorystycznej występują po zupełnie innych stronach barykady. Przykładem może być tutaj połączenie przygaszonej zieleni z przybrudzoną bielą. Obie barwy wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię. Jedna z nich jest neutralna (biel), a druga na zasadzie kontrastu tworzy we wnętrzu głębię (zieleń).

Piękną historię kolorystyczną tworzą także zestawienia mocnych, wyrazistych kolorów. Takie kontrastowe połączenia były charakterystyczne dla lat 80. Łączenie ze sobą efektownych barw może przybrać bardzo klasyczny efekt – między innymi poprzez połączenie ze sobą szlachetnych odcieni rubinu, szmaragdu czy złota.

Kontrastowym połączeniem, które zdecydowanie najbardziej przykuwa wzrok jest zestawienie barwy jaskrawej z neutralną. Ten mix kolorów nie tylko dodaje aranżacji akcentów nowoczesności oraz awangardy, lecz także najbardziej wpisuje się w ramy kontrastowości. Wobec takiego zestawienia kolorystycznego nie można przejść obojętnie!

Na koniec pragniemy zaprezentować Wam najbardziej klasyczne i ponadczasowe połączenie kolorów. Jak się domyślacie – chodzi o czerń i biel. Ta para dobrze prezentuje się ze sobą praktycznie w każdej stylistyce, lecz najpiękniej kontrastuje w aranżacjach w klimacie nowoczesnym, glamour oraz eklektycznym.

Jak zdążyliście zauważyć, temat kontrastu we wnętrzach to sprawa bardziej skomplikowana niż by się to wydawało. Mówiąc o kontrastach otwieramy studnię bez dna, bo trudno uciąć rozważania o nim w jednym miejscu. Sami mamy poczucie, że temat nie jest do końca wyczerpany, lecz nic straconego. Powrócimy do niego przy innej okazji!

Obrazy z kontrastem:

kontrastowa kompozycja

czerń i biel kontrast

kontast

kontrast na obrazie