W dzisiejszym artykule opowiemy Wam jak wykorzystać pasy w dekoracji wnętrz. Ich zastosowanie w aranżacji jest nieco kłopotliwe, warto więc uregulować kilka kwestii z tym związanych.

PIONOWE CZY POZIOME?

To zasadnicze pytanie, które zadajemy sobie wybierając tapetę w pasy. Pionowe linie podwyższają optycznie pomieszczenie, warto więc zastosować je, gdy omawiane wnętrze jest stosunkowo niskie. Szczególnie poleca się je do takich wnętrz jak salony, gabinety, kuchnie czy jadalnie. Analogicznie – kiedy chcemy nieco „obniżyć” – przykładowo – wnętrze w wysokim mieszkaniu w kamienicy – śmiało wykorzystajmy pasy horyzontalne. Ten prosty zabieg ułatwia dalszą drogę urządzania takich pomieszczeń jak korytarze czy sypialnie.

WĄSKIE CZY SZEROKIE?

Z wąskimi paskami mamy do czynienia stosunkowo częściej w przypadku tapet z ułożeniem wertykalnym. Taki rodzaj dekoracji zdecydowanie lepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach. Szerokie pasy lepiej prezentują się w przestrzennych, dużych wnętrzach. Jeśli chodzi o meble i dodatki – wąskie pasy sprawdzają się, gdy chcemy dodać wnętrzu lekkości i gracji. Kanapy lub zasłony w wąskie pionowe pasy odnajdziemy w stylu nowojorskim lub minimalistycznym. Grube pasy dodają charakteru i sprawiają, że ozdoba wnętrza staje się jej główną dominantą. Fotele w grube, czarno-białe pasy odnajdziemy we wnętrzach w stylu Glamour lub eklektycznych.

KOLOROWE CZY MONOCHROMATYCZNE?

W kwestii kolorystyki wszystko zależy od rodzaju i stylu wnętrza, które urządzamy. Pasy monochromatyczne, połączenia bieli z czernią, szarością lub beżem to najbardziej udane połączenia kolorystyczne w temacie pasów. Kolorowe paski dają wrażenie lekkiego chaosu, są też nieco bardziej widocznym elementem wnętrza – należy więc uważać, by nie przesadzić.

JEDEN CZY KILKA ELEMENTÓW?

Z dekorowaniem wnętrza wszelkiego rodzaju prążkami zdecydowanie należy uważać. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego elementu w którym wykorzystamy linie, np. wspomnianej już tapety. Wykorzystanie zbyt dużej ilości pasów we wnętrzu lub nieumiejętne ich łączenie może prowadzić do prawdziwej dekoracyjnej katastrofy. Na odrobinę szaleństwa można pozwolić sobie w kwestii mniejszych elementów ozdobnych, takich jak talerze – tutaj łączenie linii szerokich i wąskich może przynieść naprawdę stylowy efekt. Odważne połączenia dla większych gabarytowo dodatków pozostawmy profesjonalistom.

Gwoli podsumowania – pasy we wnętrzu to uniwersalny element, który odnajdzie swoich amatorów w różnych stylach wnętrzarskich. Posiadają potencjał aranżacyjny, który zarówno maskuje niedoskonałości aranżacyjne naszych pomieszczeń jak i w niektórych przypadkach może je uwypuklić. Ważne jest więc umiejętne wykorzystanie tego rodzaju ozdób.

Obrazy z motywem pasków:

tęcza w kolorowe paski

złote pasy

obraz w pasy

obraz w prążki

op art z paskiem

obraz z motywem pasków

obraz z zebrą w paski