Kamienne rewolucje – pomysły na marmur w mieszkaniu

marmur w sypialni

Choć na pozór zimny i wyniosły, to zyskuje przy bliższym poznaniu. Marmur – materiał z wyższej półki, wykreowany na produkt luksusowy wkracza szturmem do mieszkań i domów. Z powodzeniem definiuje aranżacje zarówno w obrębie klasyki jak i nowoczesności. Dzisiejszy artykuł dedykowany wnętrzom, w którym został wykorzystany, odsłoni przed Wami całe spektrum jego właściwości i zalet.

marmurowe płytki w kuchni

marmurowa ściana w salonie

Marmur to skała metamorficzna, która powstała z przeobrażenia wapieni i dolomitów. Jej naturalnymi właściwościami są twardość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Swoją urodę zawdzięcza procesowi polerowania, wskutek którego wydobywane są z niego jego naturalne cechy, takie jak żyłkowanie, kolorowe plamy, smugi czy też intensywna barwa. Wyjątkowości i uroku dodaje marmurom nieregularność ich budowy, która sprawia, że nigdy nie wiadomo, jaką formę kamień zyska w efekcie końcowym. Każdy element wykonany z marmuru ma swoją indywidualną, niepowtarzalną kompozycję.

marmurowy blat w kuchni

marmur w jadalni

Z marmuru wykonuje się przeróżne elementy dekoracyjne. Począwszy od posadzek, glazury i okładzin ściennych – po blaty kuchenne, parapety, schody czy zlewy. Ten wyjątkowy kamień dekoracyjny można wykorzystać również w kontekście sztuki użytkowej. W butikach z artykułami dekoracyjnymi odnajdziemy marmurowe donice i wazony, zegary czy akcesoria kuchenne. Wzornictwo płynące z tego zjawiskowego surowca zainspirowało projektantów na tyle, że zaczęli tworzyć nadruki z imitacją marmuru. Nawet w naszej kolekcji można znaleźć kilka wzorów zaczerpniętych z nieszablonowości i ekspresyjności tego naturalnego kamienia.

marmurowe płytki w przedpokoju

marmur w salonie

Marmur warto zestawiać z drewnem, szkłem i metalem. Te trzy materiały wydobędą z niego jego charakterność i indywidualizm. Na tle jednolitych powierzchni uwypuklają się bowiem wyraziste rysy w postaci niejednolitych szlaków. Z tego powodu często łączy się ze sobą drewniane fronty mebli kuchennych z marmurowymi blatami, metalowy stelaż w połączeniu z marmurową płytą da nam przepiękny stolik kawowy a efektowne lustro w ramie jeszcze bardziej uwypukli piękno pomieszczenia na tle marmurowej ściany.

marmur w sypialni

marmur w sypialni

Atrakcyjną cechą marmuru jest również to, że występuje on w szerokiej gamie kolorystycznej, np. bieli, popielach, beżach, różach czy czerniach. W zależności od koloru zmienia sie również intensywność jego wzornictwa. Niektóre odcienie charakteryzuje wysoka żyłowatość, inne zaś są bardzo subtelne i delikatne.

marmur na obrazie

biały marmur na obrazie

Jak widać marmur to skała, która doskonale odnalazła swoje miejsce w sferze dekoracji wnętrz. Zagląda do naszych łazienek, z impetem rozgaszcza się w kuchni i niepostrzeżenie przemyka do naszych salonów.

turkusowy marmur w salonie

A jak Wam podobają się marmurowe wykończenia w dekoracji wnętrz?

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Uwielbiam marmurowe wykończenia! Prezentują się pięknie w niemal każdym wnętrzu! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.