Jak wybrać idealny kominek do salonu?

kominek w salonie

Wybór kominka do wnętrza to decyzja zdecydowanie wymagająca rozważenia aspektów jego umiejscowienia, funkcjonalności oraz walorów estetycznych. W dzisiejszym wpisie postaramy się przebrnąć z Wami przez wszystkie z wymienionych wątków z nadzieją, że dzięki kilku naszym wskazówkom wybór kominka będzie jak bułka z masłem.

Dzisiejsza technologia pozwala nam cieszyć się kominkami bez względu na warunki mieszkalne. Możemy otoczyć się ciepłem „domowego ogniska” nawet jeśli mieszkamy w bloku. Na rynku pojawił się cały szereg rozwiązań, które dostosowane są do każdego rodzaju wnętrz. Wymagają one jednak różnych źródeł ciepła a każdy typ dostosowany jest do różnych przestrzeni. Pragniemy przedstawić 8 typów kominków wśród których na pewno znajdziecie swojego faworyta, który spełni wasze oczekiwania.

KOMINEK KONWEKCYJNY

Kominki konwekcyjne dedykowane są w szczególności dla domów o dużej kubaturze oraz słabej izolacji cieplnej. Powietrze dostaje się do nich z jego dolnej części, następnie przekazywane jest do paleniska, z którego ciepło zostaje przekazywane do pomieszczenia za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Dużą zaletą kominków konwekcyjnych jest to, że w krótkim okresie od rozpalenia dostarczana jest do pomieszczenia duża masa gorącego powietrza.

kominek konwekcyjny

KOMINEK TYPU KOZA

Ten typ kominka zdecydowanie sprawdzi się na dużej przestrzeni. Jego siła grzewcza nie jest jednak aż tak duża, by zastąpić całkowicie ogrzewanie centralne. Wytwarzane ciepło wystarczy na dogrzanie maksymalnie jednego pomieszczenia. „Kozy” wykonane mogą być z żeliwa lub stali. Te pierwsze dostarczają więcej ciepła, natomiast te ze stali ze względu na mniejszą moc grzewczą spełniają w pomieszczeniu głównie funkcję dekoracyjną.

kominek typu koza

KOMINEK AKUMULACYJNY

Kolejny typ kominka, który przeznaczony jest dla domów. Główną zaletą kominków akumulacyjnych jest utrzymanie długotrwałego efektu cieplnego, który dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu nie pozwala na przegrzanie się pomieszczenia. Dodatkowo pozwalają one na ogrzanie całego domu, mogą więc śmiało zastąpić ogrzewanie centralne.

kominek akumulacyjny

EFEKT 3D

Kominki 3D stanowią chyba najbardziej designerski smaczek wśród wszystkich prezentowanych. Robią ogromne wrażenie wizualne, stając się wręcz luksusową ozdobą domu. Możliwość oglądania paleniska z każdej strony jest szalenie imponująca! Mankamentem jest zdecydowanie ich cena, nieporównywalnie wysoka do tradycyjnych salonowych kominków.

nowoczesny kominek 3D

NOWOCZESNE BIOKOMINKI

To bardzo efektowne rozwiązanie, które zastosować możemy nawet w małym mieszkaniu. Pod względem estetycznym wyróżnia je nowoczesny, prosty, panoramiczny design. Ta alternatywa dla tradycyjnych kominków jest również bezpieczna w użytkowaniu. Nie emituje szkodliwych substancji – podczas spalania wytwarzana jest głównie para wodna oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla.

biokominek

KOMINKI TRADYCYJNE

Choć kominki tradycyjne są wprost stworzone, by wykreować przytulne wnętrze, ich eksploatacja jest nieco bardziej wymagająca. Do instalacji tradycyjnych kominków niezbędne jest połączenie z kominem – ogranicza to w dużej mierze pole manewru przy dekoracji wnętrza. Oprócz tego, te dogrzewane drewnem wymagają dokładania co 2-3 godziny palików do paleniska w celu utrzymania określonego poziomu ciepła. Mimo wszystko, są kwintesencją rustykalnych i tradycyjnych wnętrz. Tworzą niepowtarzalny klimat, którego nie zastąpi żaden z nowoczesnych kominków.

kominek tradycyjny

KOMINKI GAZOWE

Kominki gazowe nie ustępują urokiem od tradycyjnych palenisk. Są jednak wady i zalety zastosowania tego typu dogrzewania w pomieszczeniach. Pozytywnym aspektem jest mała uciążliwość w utrzymaniu czystości. Ten rodzaj kominka nie wymaga kontrolowania procesu spalania a także jest gotowy do użycia w dowolnym momencie, bez oczekiwania na rozpalenie się drewna, jak ma to miejsce w tradycyjnych kominkach. Wadą kominków gazowych jest to, że po odłączeniu źródła energii ciepło uzyskane z dogrzewania tego typu paleniska bardzo szybko ucieka z pomieszczenia.

kominek gazowy

IMITACJA KOMINKA

To idealny pomysł dla wszystkich tych, którzy nie chcą inwestować dużych pieniędzy w instalację prawdziwego kominka oraz dla tych, którzy szukają oryginalnej dekoracji do wnętrza. Wystarczy przymocować do ściany ozdobny gzyms kominkowy i postawić kilka prostych świec – tradycyjnych lub ledowych. Taka ozdoba w szczególności dopełni wnętrze w stylu romantycznym.

imitacja kominka

Który typ kominka przypadł Wam najbardziej do gustu? Dajcie znać w komentarzach!

kominek w salonie

 

 

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Nic bardziej nie ociepla domu niż kominek, nie ma nic piękniejszego niż zapach palonego w domu drewna.
    Zwłaszcza, kiedy za oknem mróz i śnieg.
    Uwielbiam! Koc, książka, kominek – mój przepis na relaks. <3

  2. aluzja

    kominek był zawsze moim marzeniem, udało się, wybierałam bardzo dokładnie przeglądając oferty, ostatecznie padło na taki z płaszczem wodnym od firmy Cichy Kominki – gorąco polecam w okolicach warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.