Aranżowanie dekoracyjnych detali zwyczajowo leży po stronie ostatniego etapu urządzania wnętrza. Dobieranie i komponowanie dodatków to sprawdzian dla naszego wyczucia estetycznego. Wbrew pozorom jest to sztuka mocno angażująca różne płaszczyzny z których często nie zdajemy sobie sprawy, płynąc z falą obowiązujących w danym sezonie trendów. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy stworzyć dla Was kompendium wiedzy z małego skrawka tego obszernego tematu i skupić się na sztuce dobierania poduszek dekoracyjnych. Temat ten ugryźć można z wielu stron. My skupimy się głównie na takich zagadnieniach jak: dobór rozmiaru, kształtu, materiału, układu w jakim mają się znajdować. Naszej uwadze nie umknie również kwestia kolorystyki oraz wzornictwa.

Nasz mini poradnik pragniemy otworzyć problemem ROZMIARU. Zasada doboru jest bardzo prosta. Im większa sofa czy kanapa, tym większy rozmiar poduszki. Tak więc, dla sofy 3-osobowej warto dobierać te w wymiarach maksymalnie do 50x50cm, natomiast dla obszerniejszych siedzisk polecane są większe rozmiary, nawet do 70cm.

Drugą cechą, która jest bardzo istotna w kreowaniu kompozycji z poduszek dekoracyjnych to KSZTAŁT. Obecnie temat bardzo się różnicuje i rozrasta. Oprócz tradycyjnych kwadratowych i prostokątnych poduszek na rynku znajdziemy te o kształcie okręgu czy walca. W przypadku dziecięcych pokoi form jest bez liku. Począwszy od chmurek przez zwierzaki po serduszka i gwiazdki – tutaj poduszka odgrywa również rolę przytulanki ;). Skupiając się jednak na doborze kształtu poduszek do salonowych wnętrz – najczęściej wybieramy te o kształcie kwadratowym. Są najbardziej popularne i najczęściej spotkamy je w sklepach. Prostokątne poduszki sprawdzą się w dekoracji foteli, a także kanap. Szczególnie w przypadku, gdy chcemy, by poduszka pełniła funkcję podpory odcinka lędźwiowego. Tak zwane „wałki” będą przydatne, gdy lubimy podłożyć sobie poduszkę pod szyję. Jeśli chodzi o kwestię estetyczną, kształty poduszek można ze sobą łączyć według odpowiednich schematów o których wspomnimy w dalszej części wpisu.

Wątek MATERIAŁU należałoby podzielić na dwie sfery – wypełnienia wewnętrznego poduszki oraz tkaniny z jakiej wykonana została poszewka. Najbardziej efektownym i długo zachowującym swoje walory materiałem wypełniającym jest pierze. Niestety odradzane jest ono, z wiadomych względów ,alergikom. Zadowolić się oni muszą syntetycznymi rozwiązaniami, wśród których prym wiodą wypełnienia silikonowe i poliestrowe. Nie są one jednak tak trwałe i częściej trzeba je wymieniać na nowe. Na ich niekorzyść wpływają również kwestie ekologiczne. Jeśli chodzi o poszewki – wybór jest o wiele szerszy. Możemy zakupić zarówno te tańsze (sztuczne), wykonane z poliestru, nieco droższe (ale naturalne) wykonane z bawełny lub lnu, a także te całkiem luksusowe – jedwabne i aksamitne.

UKŁAD  w jakim zostaną zaaranżowane poduszki odgrywa bardzo ważną rolę w odbiorze estetycznym całości aranżacji. Generalna reguła, jakiej należy się trzymać, to kierowanie wielkości poduszek od największej do najmniejszej, bieżąc ku wewnętrznej strony kanapy. Najbardziej estetycznie prezentuje się układ symetrycznie ułożonych poduszek. Tym, którzy preferują nieco bardziej artystyczny nieład w swoim salonie oczywiście proponujemy niesymetryczne konfiguracje, w których po jednej stronie kanapy mamy więcej poduszek niż po drugiej.

Ostatni temat to dobór WZORÓW i KOLORÓW. W doborze gamy kolorystycznej bardzo pomoże nam koło kolorów – graficzny wzornik, który ułatwia zestawienie ze sobą pasujących do siebie barw. Istnieją trzy szkoły dobierania kolorów do wnętrza, którymi posłużyć się można w planowaniu i kreowaniu opisywanych kompozycji. Pierwsza z nich opiera się na kontraście. Barwy dobieramy wśród tych, które znajdują się naprzeciw siebie w kole kolorów. Są to tak zwane barwy dopełniające. Druga szkoła to kolory pokrewne, znajdujące się obok siebie we wzorniku. Trzecie rozwiązanie polega na doborze monochromatycznych kolorów. Różne odcienie tej samej barwy wybierane są zazwyczaj w aranżacjach w których chcemy otrzymać harmonijne i spójne zestawienia. Oprócz kolorów ważny jest również odpowiedni dobór WZORÓW. Pamiętajmy, by zestawiać je według pewnych schematów. Wzorzyste poduszki zestawiajmy z tymi o jednym kolorze, duże wzory zestawiajmy z małymi. Kilka wzorów o podobnej tematyce, np. kwiatowej zestawmy w kompozycji korelujących ze sobą odcieni jednego koloru.

Jak widać dość błaha sprawa jaką jest dobór poduszek do wnętrza jest całkiem szerokim, wielowymiarowym tematem do analizy. Gdy chcemy, by nasze wnętrze wyglądało perfekcyjnie, musimy zadbać o każdy z opisanych szczegółów. Według jakiego klucza dobraliście swoje poduszki dekoracyjne? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!