W parze z boomem na ekologiczny tryb życia i wszechobecnymi trendami, promującymi filozofię „less is more” idzie fascynacja naturalnością i neutralnością. Świetnie wpisuje się w nią odejście od zachłanności kolorystycznej jaką próbuje przemycić do świata designu porządek barw, który zdefiniować można wymowną nazwą: „Colors of Earth”.

napis home w neutralnych barwach

Co kryje w sobie owo stwierdzenie, nie trudno się domyślić. Gorące piaski Sahary, błękit bezkresnego nieba i szumiące liście – to tylko mały wycinek natury, z której czerpiemy inspiracje do tworzenia zbalansowanych palet kolorystycznych, które w duecie z przyrodą są niemal transparentną jednością. Pod określeniem „kolory ziemi” podpisać się mogą barwy sięgające od wyżyn niebios po samo jądro kuli ziemskiej. Błękity, zielenie, brązy, żółcie i beże to komponenty, które nakreślą nam pokrótce wizję tego pojęcia. Rygor dotyczący doboru określonych odcieni wpisujących się w tą filozofię jest ściśle przestrzegany. Kolory mają być neutralne, przygaszone i nieco pastelowe.

bambus w kolorze khaki

Do przykładowych barw ziemi zaliczamy między innymi:

BRĄZY: umbra, tabaczkowy, heban, palisander, kasztan;

ZIELENIE: khaki, oliwkowy, zgniła zieleń;

ŻÓŁCIE I POMARAŃCZE: słomkowy, ugier, ochra;

obraz w kolorach ziemi

W dekoracji wnętrz „Colors of Earth” występować mogą samoistnie, jako kompozycja barw z kręgu jednej palety kolorystycznej, lub stanowić tło dla mniej stonowanych odcieni. Aranżacje okraszone tą stylistyką pełne są powagi i rezonu. Jest to tym bardziej fascynujące, że na pierwszy plan nie wychodzą osławiane w aranżacjach złoto i miedź, czy zdecydowane akcenty fioletu, jak na przykład lansowany przez instytut Pantone Ultra Violet. Kompozycja broni się sama swoją spójnością, smakiem i wyważoną, przemyślaną wizją przestrzeni.

obraz z motywem natury

„Colors of Earth” często wykorzystywane są w stylu rustykalnym, tradycyjnym oraz wszelkich aranżacjach w których motywem przewodnim jest przyroda i towarzyszące jej bogactwa naturalne. Lubi wszelkie połączenia odnoszące się do własnego kręgu kolorystycznego, co nie ujmuje jej rzecz jasna urody i oryginalności.

obraz z motywem jesieni

A jak Wy zapatrujecie się na tę paletę kolorystyczną?

Obrazy wykorzystane na wizualizacjach: