Ahoj przygodo! Wnętrza w stylu marynistycznym

Okazuje się, że styl marynarski nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nadmorskich kurortów. Coraz częściej jego stylistykę przenosi się z plażowych domków do miejsc bardzo oddalonych od zasięgu morskiej bryzy. Za sprawą prostoty aranżacyjnej oraz nieskomplikowanej palety kolorystycznej stale poszerza się grono jego zwolenników.

obraz w stylu marynistycznym

dziecięcy pokój w stylu marynistycznym

Styl marynarski tworzą trzy barwy bazowe: biel, błękit (od jasnych tonów po ciemne akcenty indygo) oraz wyrazista, soczysta czerwień. Nieodzownym elementem morskich aranżacji są również drewniane meble, często bielone. W marynistycznych wnętrzach nie może zabraknąć marynarskich symboli takich jak ster, latarnia, kotwica, koło ratunkowe, muszle, lina czy żaglówka. Elementy te pojawiają się często jako dodatki lub ich element składowy (np. wzór obrazu, zdobienie poduszek czy obrusów). Styl morski lubuje się w naturalnych tkaninach. Sięga się w nim po płócienne lub lniane zasłony czy dywaniki. Typowo marynarski wzór, bez którego nie może obejść się żadna marynistyczna aranżacja to pasy. Często wykorzystuje je się do dekoracji ścian w celu optycznego poszerzenia lub wydłużenia pomieszczenia.

sypialnia w stylu marynistycznym

sypialnia w stylu Hampton

Mówiąc o stylu marynistycznym nie należy zapominać o jego nieco bardziej stonowanej wersji – stylu Hampton. Jest to bardziej luksusowa odmiana aranżacji w nadmorskim klimacie. Kojarzona z nadmorskimi rezydencjami, łączącymi w sobie bezpretensjonalność i szykowność. W odróżnieniu od typowego stylu marynistycznego, Hampton sięga po ciemniejsze drewno i wysokiej jakości materiały takie jak aksamit, żakard czy jedwab. Oprócz tego różni się nieco paletą kolorów, która jest pastelowa i delikatna, choć oscylująca w podobnej tonacji – bieli i błękitu. Zamiast mocnych czerwieni pojawią się tutaj beże i lekkie brązy. Ta szwedzka odmiana klasycyzmu łączy się jednak ze stylem marynistycznym poprzez typowo nadmorskie dodatki, np motywy okrętów czy muszle.
salon w stylu Hampton

kuchnia w stylu marynistycznym

W obu stylach wykorzystuje się również tak zwane shuttersy – czyli wewnętrzne okiennice. Zarówno styl marynistyczny jak i Hampton są świeże i lekkie w swojej formie. A jak Wam podobają się nadmorskie klimaty w mieszkaniu?

salon w stylu marynistycznym

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Dobrze przygotowany artykuł, dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.