Viva España – urządzamy wnętrze w hiszpańskim stylu

W czasie wakacji wielu z nas kieruje się ku słońcu słonecznej Hiszpanii. Fascynują nas w niej nie tylko krajobrazy lecz również bogata architektura i głęboko zakorzeniona w tradycji sztuka urządzania wnętrz. Jej zarys postaramy się przedstawić Wam w dzisiejszym artykule, który być może zainspiruje Was do urządzenia swojego mieszkania lub domu w tym właśnie stylu.

Myśląc o hiszpańskim designie jawi się nam przed oczami cała paleta ciepłych i zimnych barw. Styl hiszpański kocha śmiałe i odważne rozwiązania kolorystyczne, uwielbia mocne akcenty czerwieni i pomarańczu, które nawet w połączeniu z pozornie gryzącymi się turkusem czy fioletem wyglądają zjawiskowo.

Styl hiszpański to studnia bez dna jeśli chodzi o ornamentykę. Któż z nas nie słyszał o słynnych hiszpańskich kaflach przyozdobionych licznymi arabeskami, motywami roślinnymi czy geometrycznymi. Dalekie od ascetyzmu hiszpańskie wzornictwo  odbija swoje piętno we wnętrzach na całym świecie!

We wnętrzach Hiszpanii odnajdziemy liczne łuki i wnęki. Nadają one pomieszczeniom dodatkowej głębi i dekoracyjnego sznytu. Łuki wykorzystywane są zarówno w oknach jak i przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Jest to bardzo charakterystyczny dla Hiszpanii sposób gospodarowania przestrzeni.

Hiszpania – podobnie jak na przykład styl rustykalny lubuje się w naturalnych materiałach. Nie obce są jej drewno czy kamień. Wszystkie te surowce stwarzają atmosferę powrotu do korzeni historycznych i religijnych jakie miały wpływ na ukształtowanie się omawianego hiszpańskiego stylu. Mowa tu o akcentach islamskich, chrześcijańskich, prekolumbijskich, mauretańskich a nawet gotyckich!

Gorący, śródziemnomorski klimat podsycają również liczne dekoracje w postaci tekstyliów czy bogato zdobionej ceramiki. Pobudzające zmysły, wyraziste dekory z ludowymi motywami sprawiają, że obok wnętrz z nutą hiszpańskiego temperamentu nie można przejść obojętnie.

Podsumowując, wnętrza Hiszpanii charakteryzuje bogate spektrum kolorystyczne, liczna ornamentyka, naturalność oraz zauważalne wpływy historyczne. Wyjątkowość tej wybuchowej mieszanki tkwi w tym, że w każdym hiszpańskim wnętrzu będziemy czuć się jak w tradycyjnym, ciepłym, rodzinnym domu. Czy skusilibyście się na udekorowanie własnych wnętrz w tym stylu?

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Styl z charakterem – wszystko się świetnie komponuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.