Maksymalizm – czyli mniej nie znaczy już więcej

Maksymalizm – nowy trend w dekoracji wnętrz, który przewrócił o 180 stopni sposób myślenia o aranżowaniu przestrzeni. Filozofia „less is more” po długim panowaniu została w końcu zdetronizowana. Ascetyczne w formie – styl skandynawski i minimalistyczny – powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca mocno przesadnym aranżacjom, przypominającym w pewnym stopniu bogate, barokowe wnętrza. Co takiego zauroczyło nas w maksymalizmie? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Głównym założeniem maksymalizmu jest przesycenie formą, wzorami i kolorem. Przestrzeń urządzona według tej filozofii stawia na „artystyczny nieład”, bogactwo treści i odważne połączenia.

We wnętrzach maksymalistycznych odnajdziemy między innymi wyraziste kwieciste tapety, które przez swoją wyolbrzymioną formę stają się dominantą każdego pomieszczenia w jakim się znajdują. Oprócz wzorów kwiatowych maksymalizm akcentuje botaniczne, tropikalne wzory, które bez wątpienia nadają ekspresyjnego tonu każdej z aranżacji.

Kolorystyka opisywanych wnętrz skupia się na głębokich, szlachetnych tonach takich jak burgund, szmaragd czy kobalt. Wnętrza maksymalistyczne są jednak na tyle barwne, że odnajdziemy w nich również inne palety kolorystyczne, które poprzez odpowiednią formę czy totalność we wnętrzu również zyskują maksymalistycznego charakteru. W maksymalizmie brak jest także rygoru kolorystycznego – jeśli dany kolor wpisuje się w całość aranżacji to bez wahania można go użyć do dopełnienia przestrzeni.

Maksymalizm to trend plastyczny, który nie boi się połączeń wzorów i przesady w nawiązaniach tematycznych. Odpowiednio zaaranżowanym wnętrzom maksymalistycznym daleko przez to do pretensjonalności, kiczu czy pompatyczności. Każdy element tej przestrzeni jest skrupulatnie przemyślany, poszczególne detale mają swoje miejsce i spełniają dopełniającą całość funkcję.

Przesadnie duże żyrandole, futurystyczne fotele czy niespotykane zdobienia mebli – to wszystko odnajdziemy w trendzie maksymalizmu. Odmienność i pozorne niedopasowanie kształtu i formy mebli może przywodzić na myśl aranżacje w stylu bohemy. Tutaj jednak cel takiego zestawienia jest nieco inny. Maksymalizm udowadnia, że przedmioty zupełnie z „odmiennych światów” można zestawić w taki sposób, by stanowiły zgraną całość.

Podsumowując w kilku słowach trend na maksymalistyczne wnętrza można powiedzieć, że zaskakująco dobrze odnalazł się we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz. Każdy element dekoracji jest w nim intrygujący i niepowtarzalny, wnętrza są pewne eklektyzmu i elastyczności, przez co nie znudzą się szybko potencjalnym odbiorcom. Jesteśmy pewni, że wielu z Was przypadną do gustu maksymalistyczne wnętrza, szczególnie tym w których drzemie artystyczna, nieposkromiona dusza!

Obrazy z motywem kwiatowym do aranżacji maksymalistycznych:

obraz z kwiatem kamelii - Maksymalizm - czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z liśćmi - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z motywem tropikalnym - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej abstrakcyjny motyw kwiatowy - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z kwiatami - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej

mobraz z motywem tropikalnych liści - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z dmuchawcami - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z kwiatem w kolorze purpurowym - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z kwiatem hibiskusa - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Piękne wnętrza, szkoda że ja nie mam takich pomysłów co do aranżacji wnętrz…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *