Maksymalizm – czyli mniej nie znaczy już więcej

Maksymalizm – nowy trend w dekoracji wnętrz, który przewrócił o 180 stopni sposób myślenia o aranżowaniu przestrzeni. Filozofia „less is more” po długim panowaniu została w końcu zdetronizowana. Ascetyczne w formie – styl skandynawski i minimalistyczny – powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca mocno przesadnym aranżacjom, przypominającym w pewnym stopniu bogate, barokowe wnętrza. Co takiego zauroczyło nas w maksymalizmie? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Maksymalizm – główne założenia trendu

Głównym założeniem maksymalizmu jest przesycenie formą, wzorami i kolorem. Przestrzeń urządzona według tej filozofii stawia na „artystyczny nieład”, bogactwo treści i odważne połączenia.

Elementy dekoracyjne w Maksymaliźmie

We wnętrzach maksymalistycznych odnajdziemy między innymi wyraziste kwieciste tapety, które przez swoją wyolbrzymioną formę stają się dominantą każdego pomieszczenia w jakim się znajdują. Oprócz wzorów kwiatowych maksymalizm akcentuje botaniczne, tropikalne wzory, które bez wątpienia nadają ekspresyjnego tonu każdej z aranżacji.

Maksymalizm – kolorystyka wykorzystywana we wnętrzach

Kolorystyka opisywanych wnętrz skupia się na głębokich, szlachetnych tonach takich jak burgund, szmaragd czy kobalt. Wnętrza maksymalistyczne są jednak na tyle barwne, że odnajdziemy w nich również inne palety kolorystyczne, które poprzez odpowiednią formę czy totalność we wnętrzu również zyskują maksymalistycznego charakteru. W maksymalizmie brak jest także rygoru kolorystycznego – jeśli dany kolor wpisuje się w całość aranżacji to bez wahania można go użyć do dopełnienia przestrzeni.

„Spójny nieład” w Maksymaliźmie – jak dobierać materiały, by wyzbyć się kiczu

Maksymalizm to trend plastyczny, który nie boi się połączeń wzorów i przesady w nawiązaniach tematycznych. Odpowiednio zaaranżowanym wnętrzom maksymalistycznym daleko przez to do pretensjonalności, kiczu czy pompatyczności. Każdy element tej przestrzeni jest skrupulatnie przemyślany, poszczególne detale mają swoje miejsce i spełniają dopełniającą całość funkcję.

Przesadnie duże żyrandole, futurystyczne fotele czy niespotykane zdobienia mebli – to wszystko odnajdziemy w trendzie maksymalizmu. Odmienność i pozorne niedopasowanie kształtu i formy mebli może przywodzić na myśl aranżacje w stylu bohemy. Tutaj jednak cel takiego zestawienia jest nieco inny. Maksymalizm udowadnia, że przedmioty zupełnie z „odmiennych światów” można zestawić w taki sposób, by stanowiły zgraną całość.

Trend Maksymalizmu – podsumowanie

Podsumowując w kilku słowach trend na maksymalistyczne wnętrza można powiedzieć, że zaskakująco dobrze odnalazł się we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz. Każdy element dekoracji jest w nim intrygujący i niepowtarzalny, wnętrza są pewne eklektyzmu i elastyczności, przez co nie znudzą się szybko potencjalnym odbiorcom. Jesteśmy pewni, że wielu z Was przypadną do gustu maksymalistyczne wnętrza, szczególnie tym w których drzemie artystyczna, nieposkromiona dusza!

Obrazy z motywem kwiatowym do aranżacji maksymalistycznych:

obraz z kwiatem kamelii - Maksymalizm - czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z liśćmi - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z motywem tropikalnym - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej abstrakcyjny motyw kwiatowy - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej obraz z kwiatami - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej

mobraz z motywem tropikalnych liści - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z dmuchawcami - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z kwiatem w kolorze purpurowym - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcejobraz z kwiatem hibiskusa - maksymalizm, czyli mniej nie znaczy już więcej

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Piękne wnętrza, szkoda że ja nie mam takich pomysłów co do aranżacji wnętrz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.