Eko lifestyle? Zacznij od siebie 5 sposobów na dbanie o środowisko we własnym mieszkaniu

Zostań eko bohaterem w swoim domu

Wydarzenia ostatnich tygodni, skłoniły nas do refleksji na temat istotności ekologii w naszym codziennym życiu. Świat obiegła zatrważająca wiadomość o płonących lasach Amazonii, zwanych „Zielonymi płucami ziemi”. Polemik na temat skutków jakie może przynieść w najbliższych latach ta katastrofa ekologiczna nie ma końca. I choć jako jednostki nie mamy wpływu na ogół przebiegu tych wydarzeń, to z pewnością mamy wpływ na podejmowanie własnych decyzji i ukierunkowanie swoich wyborów. W dzisiejszym artykule zachęcimy Was, by Wasze domy i mieszkania były bardziej Eko. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym w 5 KROKACH sprawicie, że tematyka dbania o środowisko już nigdy nie pozostanie Wam obojętna. Dzięki naszym poradom eko lifestyle będziecie mieli we krwi!

Akcja segregacja

Segregowanie odpadów to pierwszy krok ku byciu eko-freakiem. W wielu sklepach z artykułami domowymi odnajdziecie specjalne pojemniki na śmieci, przeznaczone do rozdzielania poszczególnych resztek. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wiele z odpadów, które lądują w naszych śmietnikach nadaje się do recyclingu. Dodatkowo, odpady biodegradowalne możecie spożytkować do własnych potrzeb. Przydomowe kompostowniki, posłużyć mogą do uzyskania ziemi wysokiej jakości, którą wykorzystać możecie, m.in. do sadzenia kwiatów. Obecnie, mamy możliwość kompostowania odpadów nawet, gdy przystało nam żyć w bloku. O balkonowych kompostownikach, możecie poczytać więcej tutaj.

Oszczędzanie – Twoje eko zadanie

Oszczędzanie jest Eko! Przygotujcie coś do notowania i zróbcie listę rzeczy, których ograniczenie pomoże Wam w dbaniu o środowisko. My mamy dla Was kilka propozycji od siebie:

  • oszczędzanie energii elektrycznej – gaszenie światła w pomieszczeniach w których nie przebywamy, inwestycja w energooszczędne żarówki, odłączanie urządzeń z gniazdek, gdy z nich nie korzystamy, wybór sprzętów z klasą energooszczędną A, A+, A++;
  • oszczędzanie wody – wyłączanie wody podczas mycia zębów, używanie filtrów do wody, celem ograniczenia spożywania butelkowanych napojów;
  • oszczędność ciepła – ograniczanie nagrzewania pomieszczeń w których nie przebywamy, uszczelnienie okien i kaloryferów.
  • oszczędność pieniędzy i opakowań – w sklepie wybierajmy opakowania ekonomiczne – większy zapas proszku czy oleju pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także ograniczenie produkcji nowych opakowań, często wykonywanych z tworzyw sztucznych;

Babcine sposoby na chemię

Wiele z płynów do mycia i czyszczenia składa się z całej listy toksycznych substancji. Wykorzystajmy proste sposoby naszych mam i babć i skorzystajmy z kuchennych specyfików do produkcji eko-chemii. Płyn do mycia szyb uzyskać możemy z połączenia w odpowiednich proporcjach wody i octu. Fugi wyczyścić możemy mieszanką sody oczyszczonej z wodą, a rdzy możemy pozbyć się przykładając na 15 minut plasterek cytryny. To tylko niektóre z pomysłów, pozwalających ograniczyć użytkowanie chemicznych substancji, które niejednokrotnie nęcą nasz wzrok kolorowymi opakowaniami wprost ze sklepowych półek.

Opakowania wielokrotnego użytku

Czy zdarzyło się Wam, że zorientowaliście się, iż w kuchni posiadacie osobną szufladę na reklamówki? Nieświadomie pakujemy w nie praktycznie wszystko, lecz istnieje kilka sprawdzonych patentów, by wyzbyć się tego przykrego nawyku. Zaopatrzcie się w torbę na zakupy wielokrotnego użytku – może być to wiklinowy kosz lub płócienna torba. W przydomowym warzywniaku podajcie ekspedientce pojemnik do zważenia Waszych zakupów. Oprócz tego, zużyte słoiki po ogórkach wykorzystajcie, np. do segregacji przypraw, czy na świeże domowe przetwory. W opakowaniu po lodach zamroźcie słynny koperek 🙂

Recykling

Recycling to nic innego jak podarowanie drugiego życia raz już używanym rzeczom. Z drewnianych palet można śmiało wykonać ogrodowe meble, zużyte ubrania przerobić na ściereczki do kurzów a z żarówek, które już nigdy nie zaświecą można stworzyć oryginalny wazon na kwiaty. Pomysłów jest mnóstwo! Po więcej inspiracji zapraszamy na link.

Podsumowując, życie we własnym mieszkaniu w zgodzie z ekologią nie musi być wcale trudne. Wystarczy zmienić kilka swoich przyzwyczajeń i trzymać się tych zmian w trosce o dobro naszej planety. Zachęcamy Wszystkich do bycia bardziej Eko – w grupie siła!

← Previous post

Next post →

7 Comments

  1. Właśnie tak – naprawianie świata najlepiej zacząć od siebie samego 🙂

  2. Szczerze mówiąc to stosuje tylko torby wielokrotnego użytku. Staram się w sklepach nie korzystać z jednorazówki foliowej tylko przychodzę z torbą. Staram się też nie używać zbędnej chemii.

  3. Ja nigdzie nie mogę znaleźć takiego poczwórnego kosza na śmieci. Dajcie namiary!

  4. Ja zaczęłam od zbierania nakrętek i segregowania śmieci. Kupuję również więcej produktów, które nie są zamknięte w plastiku. Nie zawsze jest taka możliwość, ale się staram.

  5. Uszczelnienie okien i kaloryferów. OK tylko pamiętajmy żeby wietrzyć pomieszczenia w ciągu dnia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.