Domowe safari – afrykańskie inspiracje we wnętrzu

Klimat gorącego safari coraz częściej gości w domowych aranżacjach. Etniczne wzornictwo, naturalne materiały oraz plemienne trofea wprowadzają nas w samo serce afrykańskiego lądu, gdzie na wypalonej rozgrzanym do czerwoności słońcem ziemi toczy się życie w rytmie wyznaczonym przez dziewiczą florę i faunę.

Moda na dekorowanie wnętrz w stylu afrykańskim miała swój początek już na początku XX wieku, gdy europejscy kolonizatorzy przywozili z Afryki oryginalne materiały oraz dekoracje. Dały one początek adaptowaniu tradycji Czarnego Lądu do realiów europejskiego, ucywilizowanego życia. Niespotykane elementy dekoracyjne wzbudziły w europejczykach duże zainteresowanie, co przyczyniło się między innymi do powstania stylu kolonialnego (pisaliśmy o nim już tutaj).

My skupimy się dziś jednak na nieco bardziej pierwotnej stronie afrykańskiej sztuki urządzania przestrzeni. Aby poczuć ducha prawdziwego safari, należy wsiąknąć w każdy element afrykańskiego życia.

Zacznijmy od tego, iż we wnętrzach rodem z afryki królują kolory ziemi. Przybrudzona biel w tonie kości słoniowej, piaskowe beże, oliwka i khaki to baza na której opiera się afrykański design. Plemienne ubiory i dekoracje przemyciły do wnętrz w stylu safari kilka innych barw, które zdecydowanie kojarzą się z afrykańskimi krajobrazami. Mowa tu o hebanowych brązach, ognisto-rdzawej czerwieni oraz mocno głębokiej żółci.

Safari w aranżacjach możemy odnaleźć również w formie całej palety naturalnych materiałów. Do wyrobu mebli oraz sufitowych belek przyda nam się egzotyczne drewno, np. wenge (zwane również palisandrem afrykaskim), mahoń czy heban. Fotele i kanapy często wykonywane są z naturalnych, zwierzęcych skór. Dodatki plecione są z rattanu, trzciny i bambusa, a tekstylia takie jak pościele czy zasłony wykonywane są z lnu i naturalnej bawełny. Słynne afrykańskie rzeźby dekoracyjne oraz naczynia produkowane są z naturalnej kości słoniowej, kamienia lub gliny.

Wnętrza w stylu safari to także oryginalne geometryczne wzory. We współczesnych aranżacjach w stylu safari odnajdziecie je w formie poduszek dekoracyjnych, pledów, makatek czy tkanych na płasko dywanów i chodników. Nie zapominajmy także o motywach zwierzęcych, które są nieodłącznym elementem afrykańskiego wzornictwa. Lamparcie cętki, tygrysie i zebrze paski oraz nieregularne łaty żyrafy to elementy, które bardzo często znajdziemy we wnętrzach inspirowanych Czarnym Lądem.

Do zwieńczenia aranżacji posłużyć może cała masa pamiątek z Afryki. Najbardziej popularne są oczywiście drewniane, plemienne maski. Stół udekorować można również typowymi dla safari glinianymi półmiskami i wazonami. Autentyczności ekspedycyjnej dodadzą wnętrzu również stare afrykańskie mapy oprawione w drewniane ramy oraz globusy, lornetki lub lunety. Za sypialnianym łóżkiem umieścić możemy również bambusowe strzechy i makatki. Jeśli nie posiadacie oryginalnych afrykańskich dodatków to w niejednym sklepie z dekoracjami odnajdziecie wysokie, nieco karykaturalnie przedłużone afrykańskie figurki, przedstawiające plemienne ludy lub zwierzęta.

Podsumowując – wnętrze w stylu safari to ekscytująca podróż po dzikim afrykańskim lądzie, pełnym zaskakujących dla nas elementów. To również dobry sposób na wprowadzenie do wnętrza naturalności. Czy gotowi jesteście na takie zmiany we własnym wnętrzu?

Obrazy w stylu safari:

obraz w stylu safariobraz z wzorem azteckimobraz w stylu afrykańskimobraz z żyrafamiobraz ze starą mapą światagrafika w stylu safariobraz z motywem liściobraz z etnicznymi wzorami

← Previous post

Next post →

5 Comments

  1. Niesamowite wnętrze, a te obrazy są przepiękne.

  2. Afrykańskie elementy aranżacji pomieszczenia są interesujące. Meble nietuzinkowe. Ach… Chciałoby się takie wystroju.

  3. O proszę, nawet nie wiedziałam, że jest taki styl jak SAFARI. Ciepłe naturalne wnętrza, super. Bardzo mi się podobają!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *