Bauhaus – pionierska myśl o designie w trudnych czasach. Walter Adolf Georg Gropius – niemiecki architekt – postanawia założyć szkołę, która połączy w spójną całość artystów i fachowców rzemiosła. Tak powstaje Bauhaus – miejsce, w którym na jednej linii przecinają się trzy pierwiastki: architektury, artyzmu i rzemieślnictwa.

Choć historia szkoły jest stosunkowo krótka, trzynastoletnia, to odbiła piętno na szeroko rozumianej sztuce użytkowej. W wyniku perturbacji politycznych miejsce spotkań zdolnych artystów i specjalistów zostaje zamknięte. Paradoksalnie, fakt ten otwiera umysły wielu wielbicieli sztuki na nowe doznania estetyczne. Jakie? Na to pytanie postaramy się Wam opowiedzieć w krótkich słowach dzisiejszego artykułu.

Bauhaus zyskał status stylu ze względu na dość klarowną wizję przestrzeni. Łączy w sobie cztery komponenty, które przy wzajemnej kooperacji tworzą niezwykle efektowny obraz. Połączenie funkcjonalizmu, minimalizmu, ekonomizacji oraz przestronności stworzyło fundamenty do powstania aranżacji godnych najbardziej wysmakowanych apartamentów świata.
Bauhaus to przede wszystkim oszczędność formy – meble i przedmioty użytkowe są zarazem klasyczne, jak i nowatorskie. Mimo paradygmatu minimalizmu Bauhaus pozwala sobie na odrobinę twórczości w dziedzinie kolorystyki. Mimo, iż barwy są dość wyważone, to z pewnością dodają charakteru niejednej aranżacji stworzonej według tego stylu. W stylu niemieckiej szkoły designu wnętrza powinny być przestrzenne i dobrze naświetlone. Z tego powodu powstało kilka znamienitych projektów oświetlenia, w tym lampa Wilhelma Wagenfelda, która po dziś dzień bije rekordy popularności.

Opisywany styl mimo przemyślanej i roztropnej formy pozwalał sobie na wprowadzenie odrobiny kontrastu. W wystroju spotkamy połączenie matu z połyskiem, gładkich powierzchni z chropowatą fakturą, a także łączenia odmiennych materiałów, np. chromowanej stali ze skórą. Bauhaus lubuje się również w geometrycznych, kubistycznych formach, co zauważyć możemy między innymi w sztuce malarskiej lub formie wykonywanych wówczas mebli.

Bauhaus to swojego rodzaju połączenie stylu industrialnego z minimalizmem oraz niezdefiniowanym czynnikiem artystycznym. Całokształt twórczości tego okresu daje podwaliny do nowoczesnych form artystycznych, które nieprzerwanie od XX wieku dostarczają nam wiele ekscytujących nowinek estetycznych.

A jak Wam podoba się opisywany nurt? Nas zaintrygował na tyle, że z pewnością do niego kiedyś powrócimy.

Obrazy do wnętrz w stylu Bauhaus:

industrialny wzór do wnętrz w stylu Bauhaus

geometryczny obraz w stylu Bauhausobraz w stylu Bauhaus w kolorze pomarańczowym

obraz z trójkątami w stylu Bauhaus wykonany w kolorach złotym i czarnymabstrakcyjny obraz w stylu Bauhaus

mapa w stylu Bauhausgeometryczny wzór na szarym tlekolorowe koła na szarym tlegeometryczny obraz w stylu Bauhausminimalistyczny obraz z kwiatem w stylu Bauhausgeometryczny obraz w stylu Bauhaus w czerni i bieli